1. Anasayfa
  2. Eğitim

Anasınıfında Nasıl Etkinlikler Yapılır?

Anasınıfında Nasıl Etkinlikler Yapılır?
0

İçindekiler

Okul öncesi eğitim olarak ta geçen ana sınıfı belli yaşa gelen çocuklar için zorunlu hale getirilmiştir. Çocukları ilkokula hazırlayan, ilk kez aileden uzaklaşıp okula gitme alışkanlığı kazandıran, arkadaşlık kurma ve çevre ile iletişimin temellerinin atıldığı ana sınıfında çocukların motor becerilerini  geliştirebilecekleri pek çok etkinlikler yapılmaktadır.

Ana sınıfında Yapılan Etkinlikler

Boyama Etkinlikleri

Boyama Etkinlikleri


Okul öncesi öğretmenlerinin çocuklar için hazırlamış olduğu boyama etkinlikleri vardır. Bu yaş grubu çocuklar genellikle ince kalemler ile zorlanmadan önce kalın kuru boya kalemleri kullanırlar. Böylece çocukların elleri kalem kavramaya daha kolay alışır. Boyamalarda mum boyada kullanmaktadırlar. Boyama kağıdındaki çizgilerin dışına taşmadan boyama öğrenilir. Hem görsel hem de el motor becerileri gelişmiş olur. Boyanan şekillerde ilkokula hazırlık olarak sayı ve harflerde yer almaktadır. Ayrıca çocukların boyamada kullandığı renklerden bazı psikolojik analizlerde yapılabilmektedir.

Kağıttan Kesme Yapıştırma Etkinlikleri

kağıt kesme


Çocuklara makas ve yapıştırıcı kullanma öğretilir. Verilen çalışma kağıdındaki şekli çizgilerine göre kesmeye çalıştığında yine el hareketleri gelişecektir. Yapıştırıcı olarak genellikle küçük çocukların rahatlıkla kullanabileceği katı stik yapıştırıcılar tercih edilmektedir. Son zamanlarda bu ürünleri kullanırken sürülen yeri çocukların daha net görebilmesi için renkli seçenekleri de üretilmekte. Hayvan şekilleri, geometrik şekiller, ev ağaç araba gibi resimler kesme yapıştırma çalışması ile daha kolay öğretilmektedir.

Keçe Kesme Yapıştırma Etkinlikleri

Kağıt gibi keçe malzeme ile de kesme yapıştırma ile canlandırma yapılarak kolay öğretim sağlanmaktadır. Keçenin özellikle ana sınıfında kullanımı için kendinden yapışkanlı olan malzemeleri üretilmiştir. Bunlar ile çocuklar eğlenceli şekiller yaparak öğrenmektedirler.

Artık Materyeller İle Etkinlikler

anaokulu etkinlik


Ana sınıfının baş tacıdır artık materyaller. Çocukların eğlenme ve öğrenmesinde birinci sırada olduğu bile söylenebilir. Örneğin tuvalet kağıdı ya da havlu peçete rulosu. Büyükler için bittiğinde çöpten başka bir şey olamayacak bu kartondan çocuklar boyayıp dışını süsleyip kalemlikler yapabilirler. Kenarlarından küçük kesikler açıp çiçekler oluşturabilirler. Keçe ve kağıt yapıştırarak birçok hayvana dönüştürebilirler bu rulo kartonu. Plastik su şişelerinden içine çok az gıda boyası, sim ve su doldurup karıştırılır. İçine küçük bir oyuncak bırakılır. Strafor parçaları küçük küçük ayrılır ve suya atılır. Çalkalandığında kar küresinin hazır olduğu gözlemlenebilir. Yine pet şişe ile marakas yapılabilir. İçine dörtte biri kadar çiğ kuru fasulye ya da nohut konulur. Şişenin dışına çorap geçirilir. Açık kısmı bağlanır. Ön yüzeyine ağız burun göz çizerek süslenir. Ana  sınıfı bu marakas ile müzik oluşturarak birlikte şarkı söyler.

Hikaye Etkinliği

hikaye okuma


Ana sınıfında küçük yaş grubu çocukların öğretmeninden dinlerken olayları algılayabileceği ve öğrenip sonuç çıkartabileceği hikaye saatleri yapılır.

Hamur Etkinliği

oyun hamuru


Ana sınıfının vazgeçilmezlerinden biride oyun hamurudur. Çocukların hayal dünyasının ve keşfedip üretmesinin sınırı yoktur. Bunları oyun hamuru ile şekle dökerken motor becerileri gelişir, el kasları ve parmakları güçlenir.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir