1. Anasayfa
  2. Kimya

H2SO4 Nedir? – Sülfürik Asit Nedir?

H2SO4 Nedir? – Sülfürik Asit Nedir?
0

H2SO4 Nedir? Sülfürik asit H₂SO₄ ile simgelenen bir mineral asididir. 8. yüzyıl döneminde simyacı olan Cabir bin Hayyan tarafından keşfedilmiştir. Hayyam bu asite yenime uğratıcı, renksiz ve yoğunluğu yüksek sıvı olarak adlandırmıştır. (H2SO4)

H2SO4 Sülfürik asidin kimyasal simgesidir. Sülfürik asit, H2SO4, güçlü bir mineral asididir. Suda her konsantrasyonda çözünebilir. Olası kaşifi 8. yüzyıl simyacısı Cabir bin Hayyan tarafından verilen ismiyle yenime uğratıcı, renksiz ve yoğunluğu yüksek sıvı. Çok önemli bir kimyasal madde olan sülfürik asit sanayide değme yöntemi ya da kurşun odalar yöntemi ile üretilir.

Bu yöntemlerde kükürt dioksit çeşitli katalizörler eşliğinde oksijenle yükseltgenerek kükürt triokside dönüştürülür, ardından kükürt trioksit suyla tepkimeye sokularak sülfürik asit elde edilir. Sülfürik asit çeşitli derişimleri halinde gübre, pigment, boyar madde, patlayıcı madde, ilaçlama, inorganik tuz, petrol arıtım ve metalurji işlemlerinde kullanılır. Ayrıca çeşitli pillerin yapımında da sülfürik asitten yararlanılır. Halk arasında “akü asidi” diye bilinir. Elektriği iletir. Suda çözündüğünde çok yüksek ısı çıkar.

Formül:H2SO4
Yoğunluk:1,84 g/cm³
Molar kütle:98,079 g/mol
IUPAC numarası:Sulfuric acid
Kaynama noktası:337 °C
Erime noktası:10 °C
5/5 - (1 vote)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir