1. Anasayfa
 2. Sözlükler

L İle Hayvan, L Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri

L İle Hayvan, L Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri
0

İçindekiler

Bu listede L harfi ile başlayan hayvan isimlerini ve bu hayvan türleri hakkında kısa bilgilere yer vereceğiz.

Baş harfi L olan hayvan türleri nelerdir?

 • Lama
 • Lemming
 • Lemur
 • Leopar
 • Levrek
 • Leylek
 • Lir Kuşu
 • Lori (kuş)
 • Lorigiller
 • Lüfer

L ile başlayan bu hayvanlar hakkında kısa bilgiler;


Lama

Lama

Lama, devegiller familyasından Güney Amerika’nın dağ ve çayırlarında toplu halde yabani olarak yaşayan Guanako’dan evcilleştirilmiş gevişgetiren bir otobur hayvan türü. Aslında koyuna çok benzer ama devenin yakın akrabası olunduğu bilinmektedir.


Lemming

Lemming

Lemming, Cricetidae familyasının Arvicolinae alt familyasından Lemmini oymağını oluşturan ve Arktika’da karaltı iklimlerde yaşayan kemirici cinslerinin ortak adı. 7–15 cm uzunluğunda ve 30-112 g ağırlığında ufak otçul memelilerdir.


Lemur

Lemur

Makigiller (Lemuridae), makimsiler (Lemuriformes) grubunun en çok tanılan maymun familyası. Tüm makimsiler gibi sadece Madagaskar’da bulunurlar. Eskiden bu familya’ya koyulan kedi makisigiller ve oyuncu makigiller artık ayrı familyalara ayrılmaktalar. Böylece makigiller familyası artık 20 yaşayan ve 2 soyu tükenmiş türden oluşur.


Leopar

Leopar

Pars, Leopar olarak da bilinir, kedigiller familyasından Panthera cinsinin 4 büyük kedi türünden biri. Önceleri parsın, aslan ve panterin melezi olduğu düşünülüyordu.


Levrek

Levrek

Levrek, Moronidae familyasını oluşturan ılık ve soğuk denizlerde yaşayan balık türleri. Vücudu fusiform şeklinde ve derisi iri pullarla örtülü, sırtı kurşun, karnı gümüş renktedir. Küçük kara benekli olduğundan alabalığı andırır.


Lir Kuşu

Lir Kuşu

Lir kuşu, Menura cinsini oluşturan güzel renk desenlerine sahip iki kuş türünün ortak adı. Lir kuşu, büyük kahverengi sülüne benzer. Kanatları kırmızımsı ve kahverengi, gagası, bacakları ve ayakları siyahtır.


Loriler

Loriler

Omurgalı hayvanların Kuşlar sınıfının, Papağanımsılar takımından, Papağangiller familyasının Lorrinae alt familyasından bir kuştur.


Lorigiller

Lorigiller

Lorigiller, ufak, yavaş hareket eden, kuyruksuz veya kısa kuyruklu, noktürnal, nemli burunlu primat familyası.


Lüfer

Lüfer

Lüfer, Pomatomidae familyasından ekonomik değeri yüksek bir balık türü. Vücutları uzun, sırt yüzgeçleri iki tane, kuyrukları çatallı, ağızları iri, dişleri sivri ve güçlüdür. Yan çizgi hemen hemen düz olup, pullarla örtülüdür.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir