P ile hayvan – P harfi ile başlayan hayvan isimleri

Bu listede P harfi ile başlayan hayvan isimlerini ve bu hayvan türleri hakkında kısa bilgilere yer vereceğiz.

P ile hayvan - P harfi ile başlayan hayvan isimleri

Baş harfi P olan hayvan türleri nelerdir?

 • Palamut Balığı
 • Papağan
 • Pars
 • Pekari
 • Pelikan
 • Penguen
 • Peygamber Devesi
 • Pirana Balığı
 • Pire
 • Pisi Balığı
 • Piton Yılanı
 • Plankton
 • Porsuk
 • Puma
 • Panda

P ile başlayan bu hayvanlar hakkında kısa bilgiler;


Palamut

PalamutPalamut, genellikle sıcak ve ılık denizlerde, hem açıkta hem de kıyı bölgelerinde yaşayan kemikli balık türü. Oldukça büyük ve keskin dişlerle kaplı olan ağzı, torpil biçimindeki bedeninin ucundadır.


Papağan

PapağanPapağan, papağansılar takımını oluşturan kıvrık gagalı, etli ve kalın dilli, parlak tüylü, sıcak yerlerde yaşayan kuş türlerine verilen ad. Ayrıca bu kuşların bazı türleri söylediğiniz bazı şeyleri tekrar edebilirler.


Pars

ParsPars, Leopar olarak da bilinir, kedigiller familyasından Panthera cinsinin 4 büyük kedi türünden biri. Önceleri parsın, aslan ve panterin melezi olduğu düşünülüyordu.


Pekari

PekariPekari, pekarigiller familyasından olan çift toynaklı orta büyüklükteki memeli hayvanlara verilen ortak addır. Kuzey Amerika’nın güneybatısında ve Orta Amerika ile Güney Amerika’nın tamamında bulunurlar.


Pelikan

PelikanPelikan, monotipik pelikangiller familyasını ve Pelecanus cinsini oluşturan iri su kuşu türlerinin ortak adı.


Penguen

PenguenPenguen, Penguengiller familyasını oluşturan, uçamayan, dimdik durabilen, perde ayaklı deniz kuşlarıdır. Güney Kutbu, Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Amerika, Güney Afrika ve hatta Galapagos kıyılarında yaşarlar. Kuzey Kutbunda bulunmazlar.


Peygamber Devesi

Peygamber DevesiPeygamberdevesi veya Mantid, Mantodea alttakımında yer alan ve hamam böcekleriyle birlikte Dictyoptera takımını oluşturan yaklaşık 1.800 böcek türünün ortak adıdır.


Pirana Balığı

Pirana BalığıGüney Amerika’daki akarsularda yaşayan, küçük ama yırtıcılığıyla dikkat çeken bir düzineyi aşkın balık türü Pirana adıyla bilinir. Piranalar etobur ve otobur olarak iki sınıfa ayrılır. Bu balıklar tatlı su balıklarıdır, tuzlu su da yaşayamazlar.


Pire

PirePire, Siphonaptera takımını oluşturan kanatsız, küçük, kan emici 1.600 dolayında böcek türüne verilen genel bir addır.


Pisi Balığı

pisiPisi balığı, Pleuronectidae familyasından bir balık türü.


Piton Yılanı

Piton YılanıPiton, Afrika çöl pitonu, Ağaç pitonu, Avustralya Kaya pitonu, Burma pitonu vb. türleri olan bir yılan familyasıdır. Asya ve Afrika’da yaşar. Zehirsizdir ve dünyanın en uzun yılanlarındandır. Boyu 9 metreye varabilir.


Plankton

PlanktonPlankton, suda bulunan, hareket yeteneği akıntıya bağımlı olan canlılara verilen genel isimdir. Genellikle mikroskobik boyutta ve tek hücreli oldukları varsayılsa da, denizanaları veya kopmuş yosunlar da okyanusbilimciler tarafından plankton olarak tanımlanır.


Porsuk

PorsukKuzey yarıkürede Asya ve Avrupa’nın belirli kısımlarında yaşayan, boyu 90 cm’yi, ağırlığı 20 kg’ı bulabilen, sırtı açık sarımsı-kurşuni, karın kesimi kestanerengi, bacakları ve karnının altı siyah renkli usta bir kazıcı olan porsuk, yeraltı tünellerinden oluşan karmaşık labirentler, odalar kazar. Yuvasından geceleri çıkarak mantarlar, küçük meyveler ve balla beslenir. Eskiden sert kıllarından giysi fırçası ve resim fırçası yapımında yararlanılmıştır. En korkusuz hayvanlardan birisi olarak bilinirler. Ayrıca porsuklar nesli tükenen hayvanlar arasında yer almaktadır.


Puma

pumaPuma, Dağ aslanı, Kuzey ve Güney Amerika’da yaşayan, kedigiller familyasından yırtıcı bir hayvan türüdür. Bu büyük ve yalnız dolaşan kedi kuzeyde Kanada’nın Yukon bölgesinden güneyde And Dağları’nın güneyine kadar oldukça geniş bir alanda yaşar.


Panda

PandaAyıgiller familyasından, beyaz postu üzerinde bölge bölge siyah büyük benekleri olan, iri, nesli tehlikede olan bir ayı türü.

Muhammed Korkmaz

26 yaşında, Üniversite Öğrencisi, Web Portal Yöneticisi

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.