1. Anasayfa
 2. Sözlükler

P İle Hayvan, P Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri

P İle Hayvan, P Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri
0

İçindekiler

Bu listede P harfi ile başlayan hayvan isimlerini ve bu hayvan türleri hakkında kısa bilgilere yer vereceğiz.

Baş harfi P olan hayvan türleri nelerdir?

 • Palamut Balığı
 • Papağan
 • Pars
 • Pekari
 • Pelikan
 • Penguen
 • Peygamber Devesi
 • Pirana Balığı
 • Pire
 • Pisi Balığı
 • Piton Yılanı
 • Plankton
 • Porsuk
 • Puma
 • Panda

P ile başlayan bu hayvanlar hakkında kısa bilgiler;


Palamut

Palamut

Palamut, genellikle sıcak ve ılık denizlerde, hem açıkta hem de kıyı bölgelerinde yaşayan kemikli balık türü. Oldukça büyük ve keskin dişlerle kaplı olan ağzı, torpil biçimindeki bedeninin ucundadır.


Papağan

Papağan

Papağan, papağansılar takımını oluşturan kıvrık gagalı, etli ve kalın dilli, parlak tüylü, sıcak yerlerde yaşayan kuş türlerine verilen ad. Ayrıca bu kuşların bazı türleri söylediğiniz bazı şeyleri tekrar edebilirler.


Pars

Pars

Pars, Leopar olarak da bilinir, kedigiller familyasından Panthera cinsinin 4 büyük kedi türünden biri. Önceleri parsın, aslan ve panterin melezi olduğu düşünülüyordu.


Pekari

Pekari

Pekari, pekarigiller familyasından olan çift toynaklı orta büyüklükteki memeli hayvanlara verilen ortak addır. Kuzey Amerika’nın güneybatısında ve Orta Amerika ile Güney Amerika’nın tamamında bulunurlar.


Pelikan

Pelikan

Pelikan, monotipik pelikangiller familyasını ve Pelecanus cinsini oluşturan iri su kuşu türlerinin ortak adı.


Penguen

Penguen

Penguen, Penguengiller familyasını oluşturan, uçamayan, dimdik durabilen, perde ayaklı deniz kuşlarıdır. Güney Kutbu, Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Amerika, Güney Afrika ve hatta Galapagos kıyılarında yaşarlar. Kuzey Kutbunda bulunmazlar.


Peygamber Devesi

Peygamber Devesi

Peygamberdevesi veya Mantid, Mantodea alttakımında yer alan ve hamam böcekleriyle birlikte Dictyoptera takımını oluşturan yaklaşık 1.800 böcek türünün ortak adıdır.


Pirana Balığı

Pirana Balığı

Güney Amerika’daki akarsularda yaşayan, küçük ama yırtıcılığıyla dikkat çeken bir düzineyi aşkın balık türü Pirana adıyla bilinir. Piranalar etobur ve otobur olarak iki sınıfa ayrılır. Bu balıklar tatlı su balıklarıdır, tuzlu su da yaşayamazlar.


Pire

Pire

Pire, Siphonaptera takımını oluşturan kanatsız, küçük, kan emici 1.600 dolayında böcek türüne verilen genel bir addır.


Pisi Balığı

pisi

Pisi balığı, Pleuronectidae familyasından bir balık türü.


Piton Yılanı

Piton Yılanı

Piton, Afrika çöl pitonu, Ağaç pitonu, Avustralya Kaya pitonu, Burma pitonu vb. türleri olan bir yılan familyasıdır. Asya ve Afrika’da yaşar. Zehirsizdir ve dünyanın en uzun yılanlarındandır. Boyu 9 metreye varabilir.


Plankton

Plankton

Plankton, suda bulunan, hareket yeteneği akıntıya bağımlı olan canlılara verilen genel isimdir. Genellikle mikroskobik boyutta ve tek hücreli oldukları varsayılsa da, denizanaları veya kopmuş yosunlar da okyanusbilimciler tarafından plankton olarak tanımlanır.


Porsuk

Porsuk

Kuzey yarıkürede Asya ve Avrupa’nın belirli kısımlarında yaşayan, boyu 90 cm’yi, ağırlığı 20 kg’ı bulabilen, sırtı açık sarımsı-kurşuni, karın kesimi kestanerengi, bacakları ve karnının altı siyah renkli usta bir kazıcı olan porsuk, yeraltı tünellerinden oluşan karmaşık labirentler, odalar kazar. Yuvasından geceleri çıkarak mantarlar, küçük meyveler ve balla beslenir. Eskiden sert kıllarından giysi fırçası ve resim fırçası yapımında yararlanılmıştır. En korkusuz hayvanlardan birisi olarak bilinirler. Ayrıca porsuklar nesli tükenen hayvanlar arasında yer almaktadır.


Puma

puma

Puma, Dağ aslanı, Kuzey ve Güney Amerika’da yaşayan, kedigiller familyasından yırtıcı bir hayvan türüdür. Bu büyük ve yalnız dolaşan kedi kuzeyde Kanada’nın Yukon bölgesinden güneyde And Dağları’nın güneyine kadar oldukça geniş bir alanda yaşar.


Panda

Panda

Ayıgiller familyasından, beyaz postu üzerinde bölge bölge siyah büyük benekleri olan, iri, nesli tehlikede olan bir ayı türü.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir