1. Anasayfa
  2. Astronomi

Hangi Galakside Yaşıyoruz?

Hangi Galakside Yaşıyoruz?
0

İçindekiler

Dünya Hangi Galaksi İçeresinde Yer Almaktadır?

Üzerinde yaşadığımız Dünya’nın içerisinde bulunduğu galaksinin adı Samanyolu Galaksisi ‘dir.

Samanyolu Galaksisi ‘nin Özellikleri

Samanyolu Galaksisi Güneş Sistemini’de içerisinde bulunduran yaklaşık 100.000 ışık yılı çapında ve spiral şekilli bir galaksiyi oluşturmaktadır. Samanyolu Galaksisi merkezinde Sagittarius A adında bir karadelik barındıran bir galaksidir. Bu karadeliğin Dünya’mıza uzaklığı yaklaşık olarak 26.000 ışık yılıdır. Nasa”nın yapmış olduğu çalışmalar ve hesaplamalara göre içerisinde yaşadığımız Samanyolu Galaksisi ‘nin çapı 100 bin ışık yılı olarak ölçülmüştür. Samanyolu Galaksisi ‘ne en yakın galaksi Büyük Köpek Cüce Gökadası’dır. Bu gökadanın güneş sistemimize olan uzaklığı yaklaşık olarak 25 bin ışık yılıdır.

Galaksinin merkezine olan uzaklığı ise yaklaşık olarak 42 bin ışık yılıdır. Bu gökadanın yanı sıra galaksimize en yakın galaksi Andromeda Galaksisi ‘dir. Andromeda Galaksisi içerisinde bulunduğumuz galaksiye yaklaşık olarak 2,54 milyon ışık yılı uzaklıktadır. Dünya’mızın ısı kaynağı olan Güneş, Samanyolu Galaksisi etrafındaki dönüşünü 225 milyon yılda gerçekleştirmektedir. Dünya’mız saatte 792 bin km hızla dönmektedir. Samanyolu Galaksisi içerinde yer alan ve kaydedilmiş en büyük gezegen Jüpiter’in tam 8 katı büyüklüğündeki MOA-2011-BLG-322 gezegenidir. Galaksimizde yer alan henüz keşfedilmeyen gezegenler olduğunu göz önünde bulundurur isek bu gezegenden daha büyük bir gezegenin bulunma ihtimali de mevcuttur.

Galaksimizde yer alan en büyük yıldız Dünya’dan yaklaşık 5000 ışık yılı uzakta yer alan VY Canis Majoris yıldızıdır. Samanyolu Galaksisi içerisinde yaklaşık olarak 100 milyar yıldız yer almaktadır. Bunun yanı sıra galaksimiz içerisinde keşfedilmemiş olanlar ile birlikte 100 milyar ile 3,2 trilyon arasında bir sayıda gezegen bulunduğu tahmin edilmektedir. Galaksimizin kütlesi ile ilgili yapılan astronomi çalışmaları sonucunda kesin bir sonuç elde edilememiş olsa bile yaklaşık olarak Güneş’in ağırlığının 700 katı olduğu kanısına varılmaktadır. Galaksimizde yer alan Güneş’in ağırlığı ise 2 nonilyondur.

Samanyolu Galaksisi İçerisinde Yer Alan Karadelikler

Evrende yer alan galaksilerin üçte ikisinin şekli aynı Samanyolu Galaksisi’nde olduğu gibi spiral şeklindedir. Galaksilerin merkezinden dışarı doğru uzanan kolları bulunmaktadır. Güneş Sistemi’miz Samanyolu Galaksisi’ nin bir kolu olan Orion Kolu’nda yer almaktadır. ​​Galaksimizin merkezinde yer alan Sagittarius A kara deliği şu ana kadar gözlemlediğimiz en küçük dev kara deliktir ve Güneş’in 200 bin katı kadar fazla bir kütleye sahiptir. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre Samanyolu Galaksisi’nde her yıldıza denk gelecek en az bir tane gezegen bulunmaktadır.

Hesap edilen bu gezegen sayısı 3,2 trilyona kadar çıkabilmektedir. Galaksimiz üzerinde en az 100 milyar gezegen bulunmaktadır. Bu gezegenlerde 11 ile 40 milyar arasında Dünya benzeri gezegen olabileceği tahmin edilmektedir. Gaz devleri, pulsarlar, kahverengi cüceler, eriyik metal yağan gezegenler gibi bir sürü gezegen çeşidi bulunmaktadır. Fakat Dünya’ya benzeyen bu gezegenler Güneş’e ne yakın ne de uzak bir konumda yer almaktadır. Üzerlerinde sıvı su bulunabileceği tahmin edilmektedir ve bu da üzerlerinde canlı yaşam formlarının bulunmasına olanak sağlayabilir.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir