1. Anasayfa
 2. Sözlükler

O-Ö İle Hayvan, O-Ö Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri

O-Ö İle Hayvan, O-Ö Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri
0

İçindekiler

Bu listede O-Ö harfi ile başlayan hayvan isimlerini ve bu hayvan türleri hakkında kısa bilgilere yer vereceğiz.

Baş harfi O-Ö olan hayvan türleri nelerdir?

 • Okapi
 • Orangutan
 • Orkinos
 • Ornitorenk
 • Oselo
 • Ördek
 • Otari
 • Örümcek
 • Örümcek Maymunu
 • Öküz
 • Oğlak

O-Ö ile başlayan bu hayvanlar hakkında kısa bilgiler;


Okapi

Okapi

Okapi, zürafagiller familyasından geviş getiren bir çift toynaklı türü. İlk bakışta görünüşü bir zürafadan daha çok atı andırır, ve arka kısmında zebralarda olduğu gibi siyah beyaz çizgileri vardır.


Orangutan

Orangutan

Orangutan, Primates takımının Hominidae familyasına dahil olan bir cinstir ve şu iki türü içerir: Pongo abelii; Endonezya’nın Sumatra adasına özgü, daha ufak yapılı ve doğadaki sayısı çok daha az olan tür.


Orkinos

Orkinos

Orkinos, Ton balığı olarak da bilinir, uskumrugiller familyasından Thunnus, Euthynnus ve Katsuwonus cinslerini oluşturan boyu 5-6 metre, ağırlığı 900 kilograma ulaşabilen göçmen balık türlerine verilen ad. Çok hızlı yüzerler.


Ornitorenk

Ornitorenk

Ornitorenk, platipus veya gagalı memeli, 39–60 cm boylarında, Doğu Avustralya ve Tazmanya’ya özgü bir yarı-deniz memelisidir. Ornitorenkler, doğum yapmak yerine yumurtlayan memeliler olan tek deliklilerin hâlâ var olan beş tanesinden biridir.


Oselo

Oselo

Oselo, kedigiller familyasının Leopardus cinsine ait türdür. Meksika, Güney Amerika ve Orta Amerika’da yaşayan bu türün uzunluğu kuyruğu ile birlikte 130 cm’yi bulur.


Ördek

Ördek

Ördek alt familyasından hemen hemen bütün dünyanın sulak bölgelerinde yaşayan, perde ayaklı su kuşlarına verilen ad.


Otari

Otari

Yeleli denizaslanı olarak da bilinmektedir. Güneydeki soğuk denizlerde yaşayan bir fok çeşididir. Otarilerin foklardan başlıca farkları onlardan daha iri, kulak kepçelerinin dışarıdan belirli bir şekilde gözükmesi, başlarının, boyunlarının daha uzun olmasıdır. Elleri, ayaklan foklarınkinden daha uzundur, fokların yüzgeç biçimindeki ayaklarını arkaya doğru uzatmalarına karşılık, otariler yana kıvırarak öne doğru uzatırlar.


Örümcek

Örümcek

Örümcek, Eklembacaklılar şubesinin örümceğimsiler sınıfının örümcekler takımından türlerine verilen genel ad. Hemen hemen dünyanın her tarafında yaşarlar. 2012 rakamlarına göre 112 familyada ve 3879 cinste toplanan 43.244 türü bilinmektedir.


Örümcek Maymunu

Örümcek Maymunu

Örümcek maymunugiller Yeni Dünya maymunları grubundan bir primat familyası. Orta- ve Güney Amerika’da yaşarlar. Familyanın 25 türü beş cinse ayrılır: örümcek maymunu, yünlü örümcek maymunu, yünlü maymun, sarı kuyruklu yünlü maymun ve ulayan maymun.


Öküz

Öküz

Öküz Çift sürmekte, kağnı çekmekte kullanılan, etinden yararlanılan, iğdiş edilmiş erkek sığırdır, Boğa damızlık olarak, öküz ise iş ve besi hayvanı olarak kullanılır. Ortalama 800 kg gelebilen öküz, 4500 kg’lık yükü rahatça çekebilir.


Oğlak

Oğlak

Keçi yavrusudur. Keçi ya da evcil keçi, boynuzlugiller familyasının sığırlar alt familyasından Capra cinsini oluşturan memelilere verilen ad. Elde edilen kürke post adı verilir. Sarp yamaçlara rahat tırmanır, patika ve uçurumlar kenarında dolaşmaktan çekinmezler.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir