1. Anasayfa
  2. Hayvanlar Alemi

Muhabbet Kuşu Eğitimi, Muhabbet Kuşuna Nasıl Bakılır?

Muhabbet Kuşu Eğitimi, Muhabbet Kuşuna Nasıl Bakılır?
0

İçindekiler

Muhabbet kuşu eğitimi Muhabbet kuşuna nasıl bakılır bu konuda sizlere detaylı şekilde bilgilendirmeyi çalışacağız. Muhabbet kuşları için uygun ortamın, kafesin ve yemeğim seçmesi gerçekten de çok önemli. Bu mükemmel minik dostlarımıza bizler de eğitimlerle birlikte daha tatlı bir hayat sunabiliriz. Muhabbet kuşları aslında genel anlamda kedi, köpek gibi en popüler evcil hayvanlardandır denilebilir. Çok pahalı olmamaları ve sizleri rahatsız etmemeleri sebebiyle daha fazla tercih edilmektedir. Kafes içinde bakılabilir. Ancak bu tatlı dostlarımıza ilgi göstermek ve onların doğasını uygun şekilde hareket etmek de önemlidir. Bu yazımızda bu yüzden muhabbet kuşu bakımı nasıl yapılır bu konu hakkında detaylı bir şekilde bilgi vermeye çalışacağız. Kafes seçimi, ortam ve yeni seçimi konusunda en azından sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Muhabbet Kuşu Bakımı İçin Bilinmesi Gerekenler

Muhabbet kuşu eğitimi Muhabbet kuşuna nasıl bakılır konusunda öncelikli olarak ömürleri hakkında bilgi verelim. Muhabbet kuşunun yaklaşık olarak 11 yıllık bir ömrü bulunmaktadır. Avustralya ana vatanı olarak bilinmektedir. Genel olarak burada sürü halinde gelmektedirler. Ancak günümüzde rabii ki Türkiye’de ağırlıklı olarak kafes ve evcil hayvan olarak geçmektedir. Kafes biçiminde öncelikli olarak ideal büyüklüğü ve genişliği 40 santimetre uzunluğunda, 70 santim olacak şekilde seçilmelidir. Bu rahat hareket etmesine ve oynamasını sağlayacaktır. Her 15 dakikada ortalama, 20 dakikada bir dışkılayan hayvan olduklarını göz önünde bulundurmak, çift altlıklı bir kafes almanızı da beraberinde getirecektir. Kafesin içinde bir su kabı, tırnaklarını törpülemesi için balık kemiği ve aynı zamanda da bir yem kabı olması önemlidir.

Muhabbet Kuşları Bakımında Önemli Püf Noktaları

Muhabbet kuşu eğitimi Muhabbet kuşuna nasıl bakılır konusunda önemli noktalardan bir tanesi hijyen konusudur. Kesinlikle hijyenik olmadığı ve tahta çubuklardan, yem ve su kaplarına kadar her şeyin temiz olduğuna dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra, taze yıkanmış ve kurutulmuş marulu çok sevdiklerini bilebilirsiniz. Meyve de yiyebilirler. Örneğin elma verebilirsiniz. Bu konuda özellikle en iyi gıdalar hakkında bilgi almak istiyorsanız bir veterinere danışmak sizin için de daha iyi sonuçların olmasını sağlayacaktır. Onlarla bolca iletişim kurmalısınız. Muhabbet kuşları genel anlamda iletişim kurmayı severler. Bu yüzden yumuşak bir sesle onlarla konuşabilirsiniz. Profesyonel biri tarafından yapılmadığı müddetçe tırnaklarının ya da kanatlarının kesilmemesi tavsiye edilmektedir. Önemli noktaların genel olarak bunlar olduğunu söyleyebiliriz.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir