1. Anasayfa
  2. Sözlükler

I-İ İle Hayvan, I-İ Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri

I-İ İle Hayvan, I-İ Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri
0

İçindekiler

Bu listede I-İ harfi ile başlayan hayvan isimlerini ve bu hayvan türleri hakkında kısa bilgilere yer vereceğiz.

Baş harfi I-İ olan hayvan türleri nelerdir?

  • Istakoz
  • İbibik Kuşu
  • İbis Kuşu
  • İguana
  • İmpala
  • İnci Balığı
  • İnek
  • İpek Böceği
  • İstiridye

I-İ ile başlayan bu hayvanlar hakkında kısa bilgiler;


Istakoz

Istakoz

Istakoz denizlerde yaşayan kabuklulardandır. Renkleri türlere göre değişiklik gösterse de mavinin tonlarından yeşil, kahverengiye kadar renklerde görülebilir. 30-35 cm boy 4-5 kiloya kadar büyüyebilir.


İbibik Kuşu

İbibik Kuşu

İbibik Kuşu; çavuş kuşu olarak da adlandırılır. İbibik kuşunun uzunluğu 28 cm. kadardır ve gagası uzun yay biçiminde ve tüyleri turuncu ile kahverengi karışımıdır.


İbis Kuşu

İbis Kuşu

Aynak ya da ibis, Threskiornithinae alt familyasını oluşturan uzun bacaklı ve çıplak kafalı kuş türlerinin ortak adı. İbis adı Yunanca Ibis kelimesinden gelmektedir.


İguana

İguana

İguana, tropikal iklimde yaşayan egzotik bir kertenkele türüdür. Ağaçlarda yaşayan iguanaların ortalama yaşam süresi 19-21 yıldır. Tümüyle otobur bir türdür; meyve, yaprak gibi bitkilerle beslenirler.


İmpala

İmpala

İmpala Afrika’nın doğusu ve güneyince yaşayan orta boyda bir antilop türüdür. Monotipik Aepyceros cinsinin tek üyesi olan bu tür ilk olarak 1812 yılında Alman zoolog Martin Hinrich Carl Lichtenstein tarafından tanımlanmıştır.


İnci Balığı

inci baligi

İnci balığı, sazangillere ait bir balık türü. İsmi pullarından yapay inci yapılmasından kaynaklanmaktadır. Kibar bir vücut yapısı ve yukarıya yönelik bir ağzı vardır. Boyları 15–20 cm, çok nadir 25 cm olur.


İnek

İnek

İnek, günümüzden 8-10.000 yıl önce evcilleştirilmiş ve ruminant olması dolayısıyla selülozlu bitkileri süt ve et gibi ürünlere çevirme özelliğine sahip olan memeliler sınıfına ait evcil hayvan türü.


İpek Böceği

ipek bocegi

Kelebek yumurtalarını dut yaprakları üzerine bırakır, yumurtladıktan üç dört gün sonra ölür. Baharda taze dut yaprakları üzerindeki yumurtalardan larva halinde çıkan tırtıllar sık tüylü ve siyahtır.


İstiridye

İstiridye

İstiridye, yumuşakçalar şubesinin yassı solungaçlılar sınıfından, ılıman ve sıcak denizlerde toplu halde yaşayan çift kabuklu bir hayvan. Zemine yapışan kabuk çukur ve büyük, üstte kalan kabuk ise düz ve daha küçüktür.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir