1. Anasayfa
  2. Coğrafya

Haritalarda Mavinin Koyulaşması Hangisinin Arttığını Gösterir?

Haritalarda Mavinin Koyulaşması Hangisinin Arttığını Gösterir?
0

Haritalar pek çok yerde karşımıza çıkar. Yön bulma, il, ilçe yerleri, dağlar, denizler, yükseltiler, yerleşim yerleri ve pek çok şeyin haritalar üzerinde gösterilmesi mümkündür. Harita okumak için bir takım bilgilere ihtiyaç vardır. Haritalar da her rengin ve tonunun da farklı anlamları vardır.

Doğada bulunan pek çok renge haritalar da rastlamak mümkündür. Dağlar kahverengi ile gösterilirken, daha yüksek dağlar koyu kahverengi ile gösterilir. Sarı renkli yerler ise yaylalar ve yüksek ovalar içindir. Yeşil renk çukurları ve denizden az yüksek olan kısımların gösterilmesinde kullanılır. Kırmızı renk daha canlı olduğu için genel de sınırların gösterilmesinde tercih edilir.

Haritalarda Mavinin Koyulaşması Hangisinin Arttığını Gösterir?

Haritalarda suyun olduğu yerler göller, denizler, nehirler, ırmaklar beyaz veya mavi renk ile gösterilir. Genelde beyaz renk çok fazla kullanılmaz. Mavi renk suyun olduğu yerler için haritalarda daha çok tercih edilir.

Suyun olduğu yerlerde yazan rakamlar o suyun derinliğini ifade eder. Mavinin tonlarının yer aldığı su bölümleri açık maviden koyu maviye doğru gider. Açık mavi olan yerler daha sığ, koyu mavi olan yerler daha derindir. Yani mavinin koyulaşması derinliğin arttığını ifade eder.

Haritaların üzerinde pek çok rakam yer alır. Yükselti, mesafe, uzunluk gibi değerler rakamlarla belirtilir. Ancak tek başına rakamlar yeterli olmaz. Rakamların yanında renklerin anlamını  da bilmek gerekir. Ancak bu şekilde harita doğru okunabilir.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir