1. Anasayfa
  2. Ekonomi - Finans

Emlak Vergisi Nedir? Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak Vergisi Nedir? Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?
0

İçindekiler

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Türkiye sınırları içerisinde bulunan tüm ekonomiye yön veren gayrimenkuller için 1319 sayılı Kanun gereğince düzenlenen ve emlak vergisi tutarları ile adlandırılan ve her yıl 2 taksit şeklinde vatandaşların kolaylıkla ödeyebilmesi için taksitlere bölünerek ve belli zaman dilimlerinde ödenmesi gerekmektedir.

Emlak vergisi; arazi, arsa ve konutlar için vatandaşların taşınmaz servetlerine dayalı olarak vatandaşlardan alınan bir vergi çeşidi olarak bilinmektedir.

Emlak vergisi, vatandaşların her türlü taşınmaz mallarından alınan maddi malın parasal bedeli olarak bilmektedir. Vatandaşların, taşınmaz mallarının özelliklerine göre farklı özellikler belirlenmekte ve farklı miktarlarda maddi parasal bedel ödenmektedir. Hesaplama özelliklerine ve taşınmaz malların özelliklerine göre hesaplamalar yapılmakta olup daha sonra kişi veya kişilerin ödemek zorunda olduğu emlak vergisi tutarı ortaya çıkarılmakta ve vatandaşların vergi çeşidini ödemesi sağlanmaktadır.

Taşınmaz malların, resmi kurum değerlerine göre hesaplanan parasal bedeller, gayrimenkulün çeşidine göre değişim göstermekte olup parasal değerini arttırmakta ya da düşürmektedir.

Taşınmaz konut çeşidine göre konutun parasal değeri üzerinden; Türkiye Cumhuriyetinin büyük şehir belediyelerinde binde 2 değer alınmakta olup, diğer belediyelerde ise bu vergi binde 1 olarak hesaplanmakta ve vatandaşın ödemesi gereken tutar bildirilmektedir.

Emlak vergisinin, yıllık maddi parasal bedeli tek seferde ödenebildiği gibi vatandaşların durumları da düşünülerek iki taksit halinde de ödenebilmesi sağlanmaktadır.

İlk taksit dönemi; 01 Mart-31 Mayıs aylarında
İkinci taksit dönemi; 01-30 Kasım aylarında

Devletin kanun gereğince, belirlediği dönemlerde emlak vergi ödemesi yapılmadığı takdirde vatandaşlara aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı uygulanmakta olup, vatandaşların maddi zarara uğramasına da sebep olduğu görülmektedir.

Taşınmaz Malların Bağlı Olduğu Belediye

Emlak vergisi ödemeleri için taşınmaz malların bağlı olduğu belediyenin emlak bölümü olan ödeme noktalarından yapılabilmektedir.

Taşınmaz Malların Bağlı Olduğu Belediyenin Banka Hesabının Bulunduğu Banka Şubelerinden

Emlak vergisi ödemesini için taşınmaz malların bağlı olduğu belediyenin banka hesabının bulunduğu banka şubelerinden ya da belediyenin hesabına havale ya da EFT ile ödeme yapılabilmektedir.

E- Devlet Üzerinden Emlak Vergisi Ödeme

Emlak vergisi ödemesi internet üzerinden çevrimiçi olarak da yapılabilmektedir. Emlak vergisi e-devlet sistemi ödemelerini İnternet Vergi Dairesinin hizmeti bulunan uygulamadan ödenebilmektedir.

Emlak vergisini e-devlet üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu) linkine tıklayarak ödeme yapılması gerçekleştirebilmektedir. İnternet üzerinden çevrimiçi olarak güncel olan emlak vergisi borcunuzu sorgulayabilir ve ödemeniz gereken maddi miktarı öğrenebilir ve ödemenizi çevrimiçi ve doğru bir şekilde sistem üzerinden yapabilmektedir.

PTT Üzerinden Emlak Vergisi Ödeme

Sahip olduğunuz gayrimenkul mülkün ikamet ettiğiniz yerin dışındaysa ödemenizi bulunduğunuz şehrin PTT ödeme noktalarından da yapılabilmektedir. PTT sizden vergi numaranızı istemektedir.

Bankalar Aracılığıyla Emlak Vergisi Ödeme

Bankaların internet şubeleri üzerinden de emlak vergisi yatırılması mümkün durumdadır. Ancak seçeceğiniz bankanın ilgili kuruma ödeme yapılabilmesi için anlaşmasının olması gerekmektedir.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir