1. Anasayfa
  2. Ekonomi - Finans

Emlak Beyanı Nasıl Yapılır?

Emlak Beyanı Nasıl Yapılır?
0

İçindekiler

Gayrimenkul alım satımı sürekli yapılmakta ve mülk sahipleri değişmektedir. Tapu dairesinde gerekli devir işlemi yapılınca işlemler bittiği düşünülüyor.  Ancak gayrimenkul alımı yapıldığında tapu devir işlemi sonrası yasal süresi içinde alıcı bağlı bulunulan tapu müdürlüğü, belediye ya da vergi dairesine emlak beyanında bulunmalıdır. Teknolojinin gelişmesi ile internet üzerinden buna imkan verilmektedir.

Emlak Beyanı Verilme Süresi

Beyannamenin verilme süresi içinde bulunulan yılın son gününe kadardır. Örnek vermek gerekirse Şubat 2020 de alınmış bir gayrimenkulün en geç 31.12.2020 de beyanının verilmiş olması gereklidir. Tapu devir işlemi sırasında 2020 yılı vergileri ödenmiştir. Verilecek beyan ile alıcı 2021 yılı ve maliki bulunduğu sonraki yıllar emlak borçlarından sorumlu olacaktır.

Yeni inşa edilen binalarda kullanılmaya başlandığı zaman bildirilir. Yeni binaların dışında malikin değişmesi, ifraz ve tevhid gibi çeşitli durumlar ile gayrimenkulün emlak beyanı bilgilerini değiştiren olayların meydana gelmesi halinde aynı yılın sonuna kadar emlak beyannamelerinin ilgili belediyeye bildirimi yapılmalıdır. Yılın bitimine üç aydan daha az süre kalmış ise, sonraki yılın ilk aylarını kapsayacak şekilde üç ay içerisinde bildirimde bulunulur.

Emlak Beyannamesi Düzenlenmesi

Emlak beyannamesi düzenlerken istenecek bilgiler öncelikle malik bilgileridir. Beyan formuna gerçek kişi ise adı soyadı, TC kimlik numarası, kimlik bilgileri, açık adresi ve telefon numarası bilgileri doldurulur. Tüzel kişiler de şirket bilgilerini, adres telefon bilgilerini doldurmaktadır. İkinci bölümde gayrimenkule ve gayrimenkulün değeri bilgileri doldurulmaktadır. Beyannamenin en alt kısmında beyanı verenin isim soy isim ve imzası bulunur.

Bilgiler tamamlandıktan sonra form teslim edilir. Sisteme girildiğinde beyanname verme işlemi tamamlanmış olur. Bu beyanname verilirken düşük vergi vermek istenmesi sebebiyle gayrimenkul değer bilgisi düşük girilmesi halinde tespit edilip ceza uygulanmaktadır. Bu beyannamenin verilmesi amacı gayrimenkulün vergisini ve buraya bağlı çevre temizlik iş yerleri için ilan reklam vergisi gibi vergilerin düzenli ödenmesini sağlamaktır.

Emlak Gelir Beyannamesi

Ayrıca kira gibi geliri olan ve belirlenen tutarı aşan gayrimenkullerden gelir vergisi alınmaktadır. Buda yine yıllık beyan ile sağlanmaktadır. Emlak bilgileri getirisi mükellef ya da gerçek kişi bilgileri vergi dairesi müdürlüğüne form ile başvurularak ya da internet üzerinden kayıt oluşturularak beyanname verilmektedir. Bu beyanname üzerinden belirlenen oranda vergi hesaplanır ve vergi dairesine, bankalara ya da kredi kartı ile Gelir İdaresi Başkanlığı sistemi üzerinden ödenir. 2015 yılından bu yana e-devlet üzerinden ya da Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi üzerinden beyan verilmesi ve ödeme yapılabilmesi büyük kolaylıklar sağlamıştır.

Gayrimenkul satın alındığında bir kez ilgili belediyeye emlak vergisi beyanında bulunulur. Bu gayrimenkul üzerinden gelir elde ediliyorsa her yıl 1 Mart – 25 Mart arası emlak vergi beyannamesi verilir ve 30 Mart tarihinde hesaplanan verginin ödemesi yapılır.

Taşınmazların Satılması

Taşınmazı satın alan taraf bildirim ile yükümlüdür.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir