1. Anasayfa
  2. Sözlükler

E Harfiyle Başlayan Şehirler

E Harfiyle Başlayan Şehirler
0

İçindekiler


E harfiyle başlayan Türkiye’deki şehirler listesi ve kısa açıklamaları. E ile şehir listesi. E ile başlayan şehirler.

  • Edirne
  • Elazığ
  • Erzincan
  • Erzurum
  • Eskişehir

Edirne

Edirne, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nin Trakya yakasında yer alan, doğuda Kırklareli ve Tekirdağ, güneyde Çanakkale ve Ege Denizi, batıda Evros ve kuzeyde Hasköy ile çevrili ildir. Edirne ilinin geneli düzlük olup il sınırları içerisindeki herhangi bir yükselti 500 metreyi aşmadığı için ilde dağ bulunmamaktadır.


Elazığ

Elazığ, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde Yukarı Fırat Havzasında bulunan, on bir ilçeden oluşan il. Konumu itibarıyla; ili doğudan Bingöl, kuzeyden Keban Baraj Gölü aracılığıyla Tunceli, batı ve güneybatıdan Karakaya Baraj Gölü vasıtasıyla Malatya illerinin arazileri çevrelemektedir.


Erzincan

Erzincan, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde 39 02′- 40 05′ kuzey enlemleri ile 38 16′- 40 45′ doğu boylamları arasında yer alan, dokuz ilçeden oluşan bir il. Bunlar Merkez, Refahiye, Kemah, Kemaliye, Tercan, Çayırlı, İliç, Otlukbeli ve Üzümlü’dür.


Erzurum

Erzurum ili, ülkenin Doğu Anadolu Bölgesi’nde bir Türkiye ilidir. Doğuda Kars ve Ağrı, güneyde Muş ve Bingöl, batıda Erzincan ve Bayburt, kuzeyde Rize ve Artvin ve kuzeyde Ardahan illeri ile sınırlandırılmıştır.


Eskişehir

Eskişehir ili, Türkiye’nin kuzeybatısındaki bir ildir. Komşu illeri kuzeybatıda Bilecik, batıda Kütahya, güneybatıda Afyon, güneyde Konya, doğuda Ankara ve kuzeyde Bolu’dur. İl başkenti Eskişehir’dir. İlin çoğu Orta Anadolu Bölgesi’nde bırakılmıştır.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir