1. Anasayfa
  2. Sözlükler

E harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler

E harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler
1

İçindekiler

E ile bitki, E ile sebze, E ile meyve isimleri;

Baş harfi E olan bitki, sebze ve meyvelerin listesi ve hakkında kısa bilgiler;

Sebzeler, meyveler ve bitkiler insan ve hayvanlar için doğadaki vazgeçilmez beslenme kaynaklarıdır. Mevsim ve iklim şartlarına göre değişik türleri ve çeşitleri bulunur. İnsanlar ve hayvanlar için vitamin ve enerji kaynağıdırlar.

E ile başlayan bitki, sebze ve meyveler hakkında kısa bilgiler;

E harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler

Ebegümeci

EbegümeciYapraklarından yemek yapılan, yıllık otsu bir bitkidir. Ayrı taçyapraklı ikiçeneklilerin ebegümecigiller famllyasındandır. Tarla kenarlarında kendiliğinden biter. Toprağın derinliğine inen bir kazık kökü, kısa bir gövdesi, uzun saplı yuvarlak el gibi, damarlı yaprakları vardır. Morumturak pembe renkli -çiçekler açar. Özel olarak yetiştirilmez. Tarlalarda, su kıyılarında kendiliğinden bitmiş olanları toplanır. Sindirimi kolay, C vitamini bol olan bir sebzedir. Yemeğinden başka salatası da yapılır.


Ejderha Meyvesi

pitayaPitaya veya Ejderha Meyvesi, bilimsel anlamda Hylocereus cinsi çeşitli kaktüs türlerinin olarak adlandırılan meyvesidir. En önemlisi ve yaygın olanı da Hylocereus cinsinden olanlardır.


Ekmek Ağacı Meyvesi

Ekmek Ağacı MeyvesiÇiğ meyvenin tadının patatesi andırdığı bu ağaca ogünden beri ekmek ağacı veya latince adıyla Artocarpus communis denmektedir. Ekmek ağacının meyvesi o yörelerde yaşayan yerlilerin temel gıdalarından biridir. Ayrıca yerliler o ağacın iç kabuğunun ilflerinden çok sağlam kumaşlar dokumakta ve gövdesinden de ev eşyası ve kano yaparlar. Dış yüzünden çıkan sıvıyı da kanolardaki delikleri kapatmakta kullanılırlar.


Elma

elmaElma, gülgiller familyasından kültürü yapılan bir meyve türü. Eski Türkçe’de “alma” diye bilinen adının, meyvenin rengi olan “al”‘dan geldiği bilinmektedir.


Enginar

enginarEnginar, papatyagiller familyasından mavi-mor renkli çiçekler açan, 50–150 cm boyunda çok senelik otsu bir bitki. Güney Avrupa ve Akdeniz çevresinde yetişir.


Erik

erikErik, gülgiller familyasından Prunus cinsinden meyvesi yenen bazı ağaç türlerinin ortak adı. Türkiye’de Doğu Anadolu’nun yüksek yayla mıntıkası ile, Güneydoğu Anadolu’nun kurak ve çok sıcak bir kısım yerleri hariç her tarafta yetişir.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. E ile başlayan sebze

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir