1. Anasayfa
  2. Sözlükler

F harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler

F harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler
0

İçindekiler

F ile bitki, F ile sebze, F ile meyve isimleri;

Baş harfi F olan bitki, sebze ve meyvelerin listesi ve hakkında kısa bilgiler;

Sebzeler, meyveler ve bitkiler insan ve hayvanlar için doğadaki vazgeçilmez beslenme kaynaklarıdır. Mevsim ve iklim şartlarına göre değişik türleri ve çeşitleri bulunur. İnsanlar ve hayvanlar için vitamin ve enerji kaynağıdırlar.

F ile başlayan bitki, sebze ve meyveler hakkında kısa bilgiler;

F harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler

Fasulye

fasülyeFasulye, baklagiller familyasının Phaseolus cinsinden Orta Amerika menşeli, bir yılda yetişen otsu bir bitki türü.


Feijoa Meyvesi

Feijoa MeyvesiFeijoa Meyvesi; Kaymak ağacı, mersingiller familyasından bir bitki türü. Brezilya, Paraguay, Uruguay ve Arjantin ana vatanıdır. Meyvesi yeşil renktedir. Ceviz büyüklüğündedir.Guava ile akraba olmakla birlikte, ingilizce de Pinapple Guava adıyla adlandırılmaktadır.


Fesleğen

fesleğenFesleğen, ballıbabagiller familyasından tek yıllık ve genellikle ılıman bölgelerde yetişen bir bitki türü.


Fındık

fındıkFındık, huşgiller familyasından Corylus cinsini oluşturan çalı ve ağaç türlerinin ortak adı.


Fıstık

fıstıkFıstık, Türkçede botanik bakımdan birbiriyle ilgisi olmayan çeşitli bitkilerin çerez olarak yenen meyvelerine verilen addır. Fıstık adının kullanıldığı bazı bitkiler şunlardır:
Antep fıstığı
Çam fıstığı
Hint fıstığı (Kaju fıstığı)
Yer fıstığı


Frenk İnciri

Frenk İnciriFrenk yemişi olarak da bilinen kaktüs meyvesi, adından da anlaşılacağı üzere özellikle sıcak ve kurak bölgelerde yetişen bir bitkinin meyvesi Amerika’ya özgü olmakla birlikte özellikle Güney Amerika’ya, Meksika’ya ait bir bitkidir.


Frenk Üzümü

Frenk ÜzümüFrenk üzümü, Grossulariaceae familyasının tek ve içinde 150 türü barındıran cinsidir. Cins, Kuzey Yarımkürenin ılıman kesimlerinde doğal olarak yetişir. Cinsin meyveleri bazı Lepidoptera türlerinin larvalarınca kullanılır.


Frambuaz

FrambuazAhududu ya da frambuaz, gülgiller familyasından, yaz ve sonbahar mevsiminde kırmızı renkli ve tatlı meyveler veren bir bitki türü. Adı, ceylan anlamına gelen ahu ile dut kelimelerinden tamlamadır; harfiyen «ceylan dutu» anlamındadır.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir