1. Anasayfa
 2. Sözlükler

A ile hayvan – A harfi ile başlayan hayvan isimleri

A ile hayvan – A harfi ile başlayan hayvan isimleri
0

İçindekiler

Bu listede A harfi ile başlayan hayvan isimlerini ve bu hayvan türleri hakkında kısa bilgilere yer vereceğiz.

A ile hayvan - A harfi ile başlayan hayvan isimleri

Baş harfi A olan hayvan türleri nelerdir?

 • Ada Tavşanı
 • Ağaçkakan
 • Ağustos Böceği
 • Ahtapot
 • Akbaba
 • Akrep
 • Alabalık
 • Ala Geyik
 • Alaycı Kuş
 • Alligator
 • Amerikan Tapiri
 • Anofel
 • Antilop
 • Apteriks (Kivi)
 • Arap Bülbülü
 • Arı
 • Arı Kuşu
 • Armadillo
 • Armadillo Kertenkelesi
 • Aslan
 • At
 • Ateş Böceği
 • Atmaca
 • Ay Balığı
 • Ayı
 • Alpaka

A ile başlayan bu hayvanlar hakkında kısa bilgiler;


Ada Tavşanı

Ada TavşanıAda tavşanları ailesi yaklaşık elli türden oluşan tavşanlar ve yaban tavşanlarından oluşur. Ada tavşanları ıslıklı tavşanlarla beraber comprise the lagomorphs ile de bir initizam bulunmaktadır.


Ağaçkakan

AğaçkakanAğaçkakan, ağaçkakangiller familyasından ağaçların kabuklarını gagalayarak altlarında gizlenmiş tırtıl ve böceklerle beslenen, sivri gagalı kuş türlerinin ortak adı.


Ağustos Böceği

Ağustos BöceğiAğustos böceği, Hemiptera takımının ağustos böceğigiller familyasından böceklerin ortak adıdır. Batılı dillerdeki cicada ve türevi isimleri, Latince çekirge sözcüğünden gelir.


Ahtapot

AhtapotAhtapot kabuksuz bir kafadan bacaklıdır. Kayalar üstünde kollarıyla sürünerek ve suyu hunisinden püskürterek hareket eder. Küçük türleri kayalık ve yarıklar arasında gizlenerek avlanır. İnsan ve büyük hayvanlardan saklanırlar.


Akbaba

AkbabaAkbaba, gündüz yırtıcıları takımının Yeni Dünya akbabaları familyasını ve Atmacagiller familyasına ait Eski Dünya akbabaları alt familyasını oluşturan ve iri, leş yiyici kuşların ortak ismidir. Akbaba terimi belirli bir taksonomik grubu karşılamaz.


Akrep

AkrepAkrep, örümceğimsiler sınıfının Scorpiones takımını oluşturan genellikle sıcak ve nemli bölgelerde yaşayan, vücutları sert kitin bir tabaka ile örtülü, kıvrık ve kalkık kuyruğunda zehir iğnesi bulunan eklembacaklılara verilen ad.


Alabalık

AlabalıkAlabalık, Salmonidae familyasının en tanınmış üyesidir ve somon balığı ile yakın akrabadır. “Alabalık” diye adlandırdığımız balıkların bazıları Salmo cinsine ait değillerdir.


Ala Geyik

Ala GeyikAlageyik ya da Yağmurca geyikgiller familyasından, göçmen olmayan ve sürü oluşturan, kürek boynuzlu ve benekli gececil bir geyik türüdür.


Alaycı Kuş

Alaycı KuşAlaycı Kuş, kendi türü de dahil olmak üzere yirmi ve daha fazla kuş türünün seslerini yüksek seste arka arkaya tekrar edebilen Minidae ailesine ait uzunluğu yaklaşık 27 cm uzunluğunda genelde gri renkli tüylere sahip kanat ve kuyruğunda tüyleri daha koyu renkli ve beyaz çizgiler bulunan Yeni Dünya olarak adlandırılan ABD’nin kuzey bölgelerinden Meksika’ya kadar uzanan çok uzun bir coğrafyada yaşamını sürdüren ötücü bir kuş türüdür.


Alligator

AlligatorAligator, Alligatoridae familyasına ait bir timsah türü. Aligator, sıcak bölgelerdeki akarsularda yaşayan, timsahlar takımından iri yapılı, kalın ve kabuksu derili sürüngen türü. Gündüzleri dinlenir, çoğunlukla gece avlanırlar.


Amerikan Tapiri

Amerikan TapiriAmerika tapiri, tapirgillerden bir tapir türüdür. Latin Amerika’da yaşayan üç tapir türünden biridir.


Anofel

AnofelAnofel, yaklaşık 400 türü bulunan bir sivrisinek cinsi. 30-40 türü sıtmaya neden olan parazit taşımaktadır. En bilineni ise en tehlikelisi olan Plasmodium falciparum ‘dur. Diğer sivri sinek cinslerinden de virüs taşıyıcısıdır.


Antilop

AntilopAntilop, Bovidae familyası içerisindeki 100 kadar otobur hayvan türüne verilen addır. Zarif yapılı olan antiloplar da sığırlar gibi çift toynaklı ve geviş getiren hayvanlardandır.


Apteriks

ApteriksApteriks veya Kivi, kivigiller familyası içindeki tek cins olan Apteryx’de sınıflanan kuş türlerinin ortak adıdır.


Arap Bülbülü

Arap BülbülüArap bülbülü, Arap bülbülügiller familyasından küçük bir kuş türüdür. Serçeden biraz büyükçe, yaklaşık 19–21 cm. uzunluğundadır. Meyve bahçeleri, bostanlar, şehirlerde yaşar. İsrail’de bülbüllerden en çok tanınanıdır.


Arı

ArıArı, zar kanatlılar takımına ait Apoidea familyasını oluşturan tüm böcek türlerine verilen isimdir. Zar kanatlıların özelliği; içinde enine ve boyuna damarcıklar bulunan ve iki çift saydam zar şeklinde kanatlarının olmasıdır.


Arı Kuşu

Arı Kuşu
Arı kuşu, arı kuşugiller familyasından Merops cinsini oluşturan temel besinleri arılar olan kuş türlerinin ortak adı. Arılar ve diğer böcek türleriyle beslenirler. Yatay kum tünellerine ya da toprak oyuklarına yuva yaparlar.


Armadillo

ArmadilloArmadillo ya da yaygın adıyla tatu, ana yurdu Güney Amerika olan plasental memelidir. Ortalama 75 cm. uzunluğundadır. Armadilloların vücudu bir tür zırhla korunur, bu özelliğiyle tesbih böceğine benzerler. Temel yiyeceği böceklerdir.


Armadillo Kertenkelesi

Armadillo KertenkelesiArmadillo kertenkelesi, çöller, fundalıklar ve kuru, kayalık alanlarda yaşar. Alışılmadık görünüşlerinden dolayı, armadillo kertenkeleleri vahşi doğadan toplanır ve Avrupa ve Kuzey Amerika’daki evcil hayvan dükkanlarında satılır.


Aslan

AslanAslan, Panthera cinsindeki büyük kedilerden biridir ve kedigiller ailesinin bir üyesidir. Yaygın olarak kullanılan Afrika aslanı topluca Afrika’daki birkaç alttürü belirtir. Bazı erkek aslanlar 250 kg ağırlığı aşmaktadır.


At

AtAt, Atgiller familyasına dâhil otobur bir memeli hayvandır. Evcilleri olduğu gibi, Amerikan bozkırlarında “Mustang” ve Altay dağlarının her iki yanındaki açık arazilerde “Prezewalski” denen yabani atlar sürüler halinde yaşar.


Ateş Böceği

Ateş BöceğiAteş böceği, ateş böceğigiller familyasını oluşturan bahar ve yaz aylarında geceleri uçarken yanıp sönen ışıkları ile tanınan, kınkanatlılar takımından böcek türlerine verilen ad.


Atmaca

AtmacaAtmaca, gündüz yırtıcı kuşları takımının atmacagiller familyasının atmacalar alt familyasına ait Accipiter cinsi kuş türlerine verilen ortak ad. Bu cinsteki bazı türler çakır kuşu adı ile de anılır.


Ay Balığı

Ay BalığıGüneş balığı ya da Ay balığı, Molidae familyasına ait balık türüdür. Lezzetsiz ve kötü kokan etinden dolayı ticari değeri yoktur.


Ayı

AyıAyıgiller, hepçiller takımına ait bir familya. Küçük ayılar familyası ile karıştırılmamaları için Büyük ayılar ya da Asıl ayılar da denilir.


 

Alpaka

AlpakaAlpaka, devegiller familyasından ağırlıklı olarak yünleri için beslenen, Güney Amerika’nın And Dağları’nda yaygın evcilleştirilmiş bir deve türü.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir