1. Anasayfa
  2. Sözlükler

B harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler

B harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler
3

İçindekiler

B ile bitki, B ile sebze, B ile meyve isimleri;

Baş harfi B olan bitki, sebze ve meyvelerin listesi ve hakkında kısa bilgiler;

Sebzeler, meyveler ve bitkiler insan ve hayvanlar için doğadaki vazgeçilmez beslenme kaynaklarıdır. Mevsim ve iklim şartlarına göre değişik türleri ve çeşitleri bulunur. İnsanlar ve hayvanlar için vitamin ve enerji kaynağıdırlar.

B ile başlayan bitki, sebze ve meyveler hakkında kısa bilgiler;
B harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler

Babutsa

BabutsaBabutsa diğer adı Frenk yemişi olarak da bilinen kaktüs meyvesi, adından da anlaşılacağı üzere özellikle sıcak ve kurak bölgelerde yetişen bir bitkinin meyvesi Amerika’ya özgü olmakla birlikte özellikle Güney Amerika’ya, Meksika’ya ait bir bitkidir.


Badem

BademBadem, gülgiller familyasının Prunoideae alt familyasından meyvesi yenebilen küçük bir ağaç türü. Badem bu ağacın meyvesidir. Şeftali ile birlikte Prunus’un alt cinsi Amygdalusun içinde yer alır.


Bakla

BaklaBakla, baklagiller familyasına adını veren, gıda ve yem bitkisi olarak tarımı yapılan tek yıllık bir bitkidir. Bu familyada fasulye, bezelye, börülce, mercimek ve nohut gibi proteince zengin taneleri için yetiştirilen diğer sebzeler de yeralır.


Balkabağı

BalkabağıBal kabağı lifi bol bir meyvedir. Potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir gibi madensel elementler içerir. Türk mutfağında en yaygın kullanım şekli kabak tatlısıdır.


Bamya

BamyaBamya, ebegümecigiller familyasından ılık iklimlerde yetişen bir yıllık bitki türü.


Barbunya

BarbunyaBarbunya, fasulyenin bir varyetesidir. Farklı dillerde Borlotti fasulyesi ya da Roma fasulyesi diye de anılır. İtalya’da geliştirilmiştir. Halen İtalyan, İspanyol, Türk ve Yunan mutfaklarında kullanılır.


Bezelye

BezelyeBezelye, baklagillerden taze, yeşil kabuğu ile taneleri ya da yalnız taneleri yenilen bir bitki türü. Ayrı taç yapraklı iki çenekli baklagiller familyasından tırmanıcı bir bitkidir.


Bilyedin

Dağ ÇileğiBilyedin, Fragaria vesca, yabani çilek ya da dağ çileği, ormanlık veya çalılık alanlarda yetişen meyve. Reçel ve şurubu yapılabildiği gibi, taze toplanıp yenilebilir. Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’nde çaylık ve fındıklıklarda da görülür.


Böğürtlen

BöğürtlenBöğürtlen, gülgiller familyasının Rubus cinsini oluşturan familyasından insan sağlığında önemli rolleri olan organik asitler, mineraller ve vitaminler bakımından çok zengin bir bitki türlerini ortak adı.


Börülce

BörülceBörülce, baklagiller familyasından fasulyeye benzer bir tarım bitkisi. Taze fasulye şeklinde yemekleri yapılabileceği gibi salata olarak da tüketilebilir. Börülce 2n=22 kromozomludur. İyi gelişmiş kazık bir köke sahiptir.


Brokoli

BrokoliBrokoli, Lahanagiller familyasından, küçük yeşil yumrular hâlinde olan, haşlanarak yemeği hazırlanan bir sebze.


Brüksel Lahanası

Brüksel LahanasıBrüksel lahanası ya da Frenk lahanası, turpgillerden küçük yumru şeklinde ve kalınca kat kat yaprakları olan bir sebze türü. Brokoli gibi kansere yakalanma riskini azalttığı düşünülen bir başka kış sebzesini veren Brüksel lahanası, turpgillerdendir.


Biber

biberBiber, patlıcangiller familyasından Capsicum cinsini oluşturan, aynı adla anılıp tazeyken yeşil ve çoğu zaman acı meyveleri olan bitki türlerine verilen ad.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

  1. 3 sene önce

    teşekkürler

  2. TEŞEKKÜRLER İYİ OLMUŞ ELLERİNİZE SAĞLIK

  3. Vala herkes bana alakaşladı sol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir