1. Anasayfa
 2. Sözlükler

A ile Bitki, A Harfiyle Başlayan Bitkiler Sebzeler Meyveler

A ile Bitki, A Harfiyle Başlayan Bitkiler Sebzeler Meyveler
1

İçindekiler

Bu içeriğimizde A ile bitki, sebze ve meyvelerin listesine yer vereceğiz. Ayrıca a ile başlayan bitki, a ile başlayan sebze ve a ile başlayan meyveler hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

A ile bitki, A ile başlayan sebze ve A ile başlayan meyveler listesi

 • Acur
 • Ağaç Kavunu
 • Ahlat (Şadok)
 • Ahududu (Franbuaz)
 • Alıç
 • Altın Çilek
 • Ananas
 • Araka (Bezelye)
 • Arapsaçı
 • Armut
 • Asma
 • At Kestanesi
 • Avokado
 • Ayva

A harfi ile başlayan bitki, sebze ve meyveler hakkında kısa bilgiler;

a ile bitki

A ile bitkiler, sebze ve meyveler genel olarak eğitim, ödev amaçlı olmasının yanı sıra isim şehir gibi oyunlarda akıllara gelmeyen bitki, sebze ve meyveler internette sıklıkla aranmaktadır.

Aşağıda A harfi ile başlayan bitki, sebze ve meyvelere dair kısa bilgiler ve resimler paylaşacağız;

Acur

Acur; kabak familyasından üzeri çizgili, halk arasında hıyar sanılsa da aslında bir kavun türüdür. Acurun meyveleri düz veya yatay olarak bükülür ve 1 metreye bulan boylara ulaşabilirler. Kabuğunda beyazımsı ve yeşil renklerde uzun çizgiler yer alır. Türkiye’de genel olarak tüketim şekli turşudur.

Ağaç Kavunu (Şadok)

Ağaç Kavunu; sedef otu ailesinden meyvesi besin olarak tüketilebilen bir türdür. Normal meyvelere göre oldukça sert ve kalın bir kabuğu vardır. Genel olarak hamur işlerinde ve meyve çayı olarak tüketilir. Akdeniz çevresi, Hindistan, Güney Amerika ve Orta Amerika’da yaygın olarak yetiştirilir. Ağaç kavunu ağacı 3 yaşına geldiğinde ürün vermeye başlar. Meyveler 12-15 cm aralığında kalın sert kabuklu ve güzel kokuludur.

Ahlat

Ahlat; Türkiye’de Anadolu topraklarında yabani olarak yetişen bir armut türüdür. Ahlat yaygın adıyla bilinmesiyle birlikte bazı yörelerde çakal armudu, çördük gibi isimlerde alır. Ahlat ağacı Anadolu’nun hemen hemen her yerinde bulunur. Anadolu iklim koşullarına yani kuraklığa dayanıklıdır. Genel olarak ufak boylu ağaçlar olan ahlatlar Nisan aylarında çiçeklerini açar ve meyvesini sonbaharda verir. Meyveler 3-4 cm çapındadır ve tadımında buruk bir tat vardır.

Ahududu (Franbuaz)

Ahududu ya da diğer adıyla franbuaz gül familyasının bir türüdür. Yaz ve sonbahar aylarında kırmızı renkleri ile tatlı meyveler verir. Ahududu çiçekleri arılar için en iyi nektar vericidirler. Nemli iklimin yaygın olduğu bölgelerde kolayca yetişirler ve herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duymadan alanlarını genişleterek ürerler. Meyve olarak tüketildiği gibi bitki çayı olarak ta kullanılır.

Alıç

Alıç; gül ailesine bağlı, ormanlarda yetişen, ilkbaharda çiçek açıp meyveleri 6-10mm çaplarında kırmızı renkte olan bir bitki türüdür. Alıçtan genel olarak; reçel, marmelat, macun ve sirke ürünleri yapılır.

Altın Çilek

Altın çilek; Güney Amerika anayurdunda yetiştirilen, İngilizce “golden berry” ticari adıyla satılan bir bitki türüdür. Ticari olarak getirisi olduğu için günümüzde bir çok ülkede yetiştirilmektedir. Altın çilek içerisinde C, B1, A vitaminlerinin yanı sıra demir içerir. Tadım olarak ananas meyvesini andırır.

Ananas

Ananas; anayurdu Güney Amerika olan, sıcak bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Meyvesi iri boylarda olup oldukça güzel bir kokuya ve tada sahiptir. 1-1,5 metre boylara ulaşan ağaçların kısa boylu bir kök yapısı vardır. Günümüzde ananas meyve olarak dilimlenerek, suyu sıkılıp meyve suyu olarak veya salata, kokteyl vb. ürünlerde kullanılır.

Araka (Bezelye)

Araka; bezelyenin daha iri taneli olan bir türüdür. Arakanın çorbası ve yemeği sıklıkla tercih edilen lezzetlerdendir.

Arapsaçı

Arapsaçı; ısırgan otu ailesine mensup bir bitki türüdür. Kuzey Akdeniz ve İtalya çevrelerinde doğal olarak yetişir. Salatası yapılarak tüketilir.

Armut

Armut; gül ailesine mensup ağaç ve bitki türüdür. Yaz ayının sonundan ekim ayına kadar hasadı yapılabilen armut, meyve olarak veya meyve suyu olarak tüketilir.

Asma

Asma; 79 farklı türü bulunan, genellikle Dünyada kuzey yarımkürede yetişen, hem meyvelerinin hem de yapraklarının kullanıldığı ekonomik açıdan çok verimli bir bitkidir.

At Kestanesi

At kestanesi; 39 metreye kadar uzayabilen ağaç yapısı, 13-20 cm genişliğindeki yaprakları ile modern ve halk tıbbında kullanılan bir ağaç türüdür. Çiğ olarak tüketilemeyen zehirli at kestaneleri modern ve geleneksel tıpta kullanılır.

Avokado

Avokado; anavatanı Orta Meksika olan ancak ticari sebeplerle günümüzde bir çok ülkede de yetiştirilen bir bitki türüdür. Avokado meyveleri armudu andıran, oval elips şeklinde, yeşil kırmızı erguvan renklerdedir. Taze meyve olarak tüketildiği gibi, yemek, salata ve tatlılarda da sıklıkla kullanılır. Türkiye’de Akdeniz bölgesi ve Rize gibi don olaylarının en az yaşandığı yerlerde üretilebilmektedir.

Ayva

Ayva; Dünyada 10-1000 m rakım yüksekliğine sahip hemen hemen her bölgede yetişebilmektedir. Kumlu toprağı seven ayva ağacı soğuğa dayanıklıdır. Ülkemizde ayva genel olarak taze meyve olarak tüketilir. Hazmettirici özelliğe sahip olduğu için gaz problemi olanlara fayda sağlar.

Alfabeye göre diğer bitki, sebze ve meyveler

Diğer bitki, sebze ve meyveler hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki alfabetik tablodan seçim yapabilirsiniz.

ABC / ÇDEFGHI / İJKLMNO / ÖPRS / ŞTU / ÜVYZ


Bitki Nedir?

Bitkiler fotosentez yolu ile besinlerini üreten; ağaç, çalı, çiçek, ot, yosun ve benzer tüm organizmaları içine alan canlı alemidir.

Sebze Nedir?

Sebze, insanlar ve hayvanlar tarafından bitkilerin yenilebilen kısımlarına verilen genel addır.

Meyve Nedir?

Bitkinin üremesi amacı ile dönüşüme uğrayarak çiçek formatından döllenme ile meyveye dönüşmesidir.

5/5 - (1 vote)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 11 Ocak 2020

  Benim aradığım şey yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir