Y ile hayvan – Y harfi ile başlayan hayvan isimleri

Bu listede Y harfi ile başlayan hayvan isimlerini ve bu hayvan türleri hakkında kısa bilgilere yer vereceğiz.

Z ile hayvan - Z harfi ile başlayan hayvan isimleri

Baş harfi Y olan hayvan türleri nelerdir?

  • Yaban Domuzu
  • Yarasa
  • Yayın balığı
  • Yılan
  • Yılanboyun Kuşu
  • Yılan Balığı
  • Yengeç
  • Yunus
  • Yusufçuk

Y ile başlayan bu hayvanlar hakkında kısa bilgiler;


Yaban Domuzu

yaban domuzuYaban domuzu (Sus scrofa), domuzgiller (Suidae) familyasından evcil domuzun vahşi atası olarak sayılan çift toynaklı hayvan.


Yarasa

yarasaDünyanın her bölgesinde yaşarlar, ancak tropikal bölgelerde sayıları daha fazladır. Yarasalar çok miktarda böcek tükettikleri için, dünyanın dengesi açısından büyük önem taşırlar. Yarasanın vücudu fareye benzer ve genellikle ince bir kürkle kaplıdır. Yarasaların kulakları çoğunlukla çok büyük ve kıvrımlıdır. Burun ve kulaktaki bu çıkıntılar, duyu organı görevi görür, ses titreşimlerini almaya ve iletmeye yarar.


Yayın balığı

Yayın balığıYayın balığı, Siluridae familyasından Avrupa’nın ikinci büyük tatlı su balığıdır.


Yılan

YılanYılanlar, Pullular takımına ait uzun, ayaksız etçil sürüngenlerdir. Serpentes alt takımının üyeleri, ayaksız kertenkelelerden dış kulakların ve göz kapaklarının olmayışı ile ayırdedilirler.


Yılanboyun Kuşu

Yılanboyun KuşuYılanboyun, yılanboyungiller familyasından, tropikal güney Asya ve güneydoğu Asya’nın bir su kuşu türüdür. Karabatak gibi çok uzun bir boyna sahiptirler. Balık yiyicidirler.


Yılan Balığı

Yılan BalığıAnguilliformes, kemikli balıklar sınıfına ait olan ve 360 yılana benzeyen ama yılanlarla akrabalığı olmayan balık türlerini kapsayan bir takım. Bu takıma ait türler neredeyse sadece denizde bulunurlar.


Yengeç

YengeçYengeç, on bacaklılar takımından Brachyura infra takımını oluşturan kabuklu türlerin ortak adı. Tipik olarak çok kısa bir kuyrukları vardır, karın ise toraksın altına gizlenmiştir.


Yunus

YunusYunus, balinalar takımının dişli balinalar alt takımı içindeki yunusgiller familyasında sınıflanan türlerin büyük çoğunluğu ile nehir yunusları üst familyasında sınıflananların tümü için kullanılan ortak addır.


Yusufçuk

YusufçukYusufçuk, odonata takımına ait, kanatlarını dinlenmeleri sırasında yanlara açık olarak yatay tutmalarıyla kızböceklerinden ayrılan bir alt takımdır.

Muhammed Korkmaz

26 yaşında, Üniversite Öğrencisi, Web Portal Yöneticisi

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.