1. Anasayfa
  2. Sözlükler

Y İle Hayvan, Y Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri

Y İle Hayvan, Y Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri
0

İçindekiler

Bu listede Y harfi ile başlayan hayvan isimlerini ve bu hayvan türleri hakkında kısa bilgilere yer vereceğiz.

Baş harfi Y olan hayvan türleri nelerdir?

  • Yaban Domuzu
  • Yarasa
  • Yayın balığı
  • Yılan
  • Yılanboyun Kuşu
  • Yılan Balığı
  • Yengeç
  • Yunus
  • Yusufçuk

Y ile başlayan bu hayvanlar hakkında kısa bilgiler;


Yaban Domuzu

yaban domuzu

Yaban domuzu (Sus scrofa), domuzgiller (Suidae) familyasından evcil domuzun vahşi atası olarak sayılan çift toynaklı hayvan.


Yarasa

yarasa

Dünyanın her bölgesinde yaşarlar, ancak tropikal bölgelerde sayıları daha fazladır. Yarasalar çok miktarda böcek tükettikleri için, dünyanın dengesi açısından büyük önem taşırlar. Yarasanın vücudu fareye benzer ve genellikle ince bir kürkle kaplıdır. Yarasaların kulakları çoğunlukla çok büyük ve kıvrımlıdır. Burun ve kulaktaki bu çıkıntılar, duyu organı görevi görür, ses titreşimlerini almaya ve iletmeye yarar.


Yayın balığı

Yayın balığı

Yayın balığı, Siluridae familyasından Avrupa’nın ikinci büyük tatlı su balığıdır.


Yılan

Yılan

Yılanlar, Pullular takımına ait uzun, ayaksız etçil sürüngenlerdir. Serpentes alt takımının üyeleri, ayaksız kertenkelelerden dış kulakların ve göz kapaklarının olmayışı ile ayırdedilirler.


Yılanboyun Kuşu

Yılanboyun Kuşu

Yılanboyun, yılanboyungiller familyasından, tropikal güney Asya ve güneydoğu Asya’nın bir su kuşu türüdür. Karabatak gibi çok uzun bir boyna sahiptirler. Balık yiyicidirler.


Yılan Balığı

Yılan Balığı

Anguilliformes, kemikli balıklar sınıfına ait olan ve 360 yılana benzeyen ama yılanlarla akrabalığı olmayan balık türlerini kapsayan bir takım. Bu takıma ait türler neredeyse sadece denizde bulunurlar.


Yengeç

Yengeç

Yengeç, on bacaklılar takımından Brachyura infra takımını oluşturan kabuklu türlerin ortak adı. Tipik olarak çok kısa bir kuyrukları vardır, karın ise toraksın altına gizlenmiştir.


Yunus

Yunus

Yunus, balinalar takımının dişli balinalar alt takımı içindeki yunusgiller familyasında sınıflanan türlerin büyük çoğunluğu ile nehir yunusları üst familyasında sınıflananların tümü için kullanılan ortak addır.


Yusufçuk

Yusufçuk

Yusufçuk, odonata takımına ait, kanatlarını dinlenmeleri sırasında yanlara açık olarak yatay tutmalarıyla kızböceklerinden ayrılan bir alt takımdır.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir