1. Anasayfa
  2. Sözlükler

Y harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler

Y harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler
4

İçindekiler

Y ile bitki, Y ile sebze, Y ile meyve isimleri;

Baş harfi Y olan bitki, sebze ve meyvelerin listesi ve hakkında kısa bilgiler;

Sebzeler, meyveler ve bitkiler insan ve hayvanlar için doğadaki vazgeçilmez beslenme kaynaklarıdır. Mevsim ve iklim şartlarına göre değişik türleri ve çeşitleri bulunur. İnsanlar ve hayvanlar için vitamin ve enerji kaynağıdırlar.

Y ile başlayan bitki, sebze ve meyveler hakkında kısa bilgiler;

Y harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler

Yaban Mersini

yaban mersiniYaban mersini, veya ayıüzümü fundagiller familyasından ılıman iklimlere adapte olmuş bir üzümsü meyve türü. Anavatanı Kuzey Yarımkürenin serin ve dağlık bölgelerinde yetişen birçok türü vardır.


Yeni Dünya

yeni dünya, malta eriğiMalta eriği, diğer adıyla yeni dünya, doğal yaşam alanı güney Çin olan, gülgiller familyasından bir ağaç ve bu ağacın meyvesi.


Yer Elması

yer elmasıYerelması, papatyagiller ailesinden, ayçiçeğigiller cinsinden, yenilebilir köksapları yumru durumunda olan bir bitki. Köksaplarının yemeği ve salatası yapılabildiği gibi meyve olarak da tüketilebilir.


Yer Fıstığı

yer fıstığıYer fıstığı (Arachis hypogaea), baklagiller (Fabaceae) familyasından tohumlarında %45-60 oranında yağ, %20-30 oranında protein, %18 oranında karbonhidrat, vitaminler ve madensel maddeler içeren, özellikle yağ sanayi ve çerez yapımı başta olmak üzere, sapı kuru ot ve kabuğu da çeşitli şekillerde değerlendirilen değerli bir bitkidir.


Yulaf

yulafYulaf, bol nişastalı taneleri için yetiştirilen bir tarım bitkisi. Daha çok hayvan yemi olarak kullanılan bu tahıldan insanların beslenmesinde de yararlanılır.


Yasemin

yaseminYasemin, zeytingiller familyasının Jasminum cinsinden 300 kadar tropik ve astropik çalımsı bitki türünün ortak adı. Hoş kokulu çiçekler açan bu çok yıllık bitkiler Kuzey Amerika dışındaki bütün kıtalarda yabani olarak yetişir.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

  1. Y Harfi ile ilgili güzel bitkiler yok

  2. yeni dünya nın tadı çok güzel

  3. yeni dünyanın tadı nefis

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir