T ile hayvan – T harfi ile başlayan hayvan isimleri

Bu listede T harfi ile başlayan hayvan isimlerini ve bu hayvan türleri hakkında kısa bilgilere yer vereceğiz.

T ile hayvan - T harfi ile başlayan hayvan isimleri

Baş harfi T olan hayvan türleri nelerdir?

 • Tahtakurusu
 • Tarantula
 • Tavşan
 • Tavuk
 • Tavus Kuşu
 • Tasmanya Canavarı
 • Tırtıl
 • Tilki
 • Timsah
 • Turako
 • Turna
 • Tapir

T ile başlayan bu hayvanlar hakkında kısa bilgiler;


Tahtakurusu

TahtakurusuTahtakurusu, Hemiptera takımının Cimicidae familyasından böceklerin ortak adıdır. Bunlar yalnızca memelilerden ve kuşlardan kan emerler. Kan emmek için geceleri konukçularına yanaşırlar. Diğer zamanlarda ışıktan korunmuş yerlerde saklanırlar.


Tarantula

TarantulaTheraphosidae, genel olarak Kuzey ve Güney Amerika’da yaşayan, iri ve vücudu kıllarla kaplı örümceğimsi familyasıdır. Yaklaşık 900 türü vardır.


Tavşan

TavşanTavşan, tavşangiller familyasını oluşturan memeli türlerin ortak adıdır. Doğurarak çoğalırlar. Yavru bakımları çok azdır. 7 gün baktıktan sonra anne tavşan yavru tavşanı bırakır. Tavşangiller familyası yaklaşık 50 türü içine alır.


Tavuk

TavukTavuk, sülüngiller familyasından evcilleştirilebilir bir kuş türüdür ve genelde çiftliklerde yetiştirilir. Hindistan’da Asya’nın güneydoğusundaki kırmızı Hint kuşundan geldiğine inanılır.


Tavus Kuşu

Tavus KuşuTavus kuşu, sülüngiller familyasında Pavo cinsindeki iki tür kuşa verilen isimdir. Kur yapma döneminde, erkek tavusun açarak sergilediği kuyruklarıyla tanınır.


Tasmanya Canavarı

Tasmanya CanavarıTasmanya canavarı veya Tasmanya şeytanı, bir yırtıcı keseli familyası olan keseli sansargiller’den bir hayvan türü. Bu familyanın şu an yaşayan en büyük temsilcisidir ve Sarcophilus cinsinin tek üyesidir.


Tırtıl

TırtılTırtıl gündüz ve gece kelebeklerinin larvasıdır. Göğüs bölümlerinde üç çift bacakları vardır. Tırtıl büyüdüğünde kelebek olacağını gösteren hiçbir ipucu vermediğinden, larvaya iyi bir örnektir. Çoğu tırtılın uzun gövdesi 13 bölümden oluşur.


Tilki

TilkiTilki, Canidae ailesi içindeki yedi cinste sınıflanmış ve yaklaşık 24 tür canlının ortak adıdır. Buna karşılık, Batı dünyasında “tilki” denilmekle en çok ifade edilen canlı türü Vulpes vulpes, yani kızıl tilkidir.


Timsah

TimsahTimsahlar, sıcak bölgelerde bataklıklar ve su kenarlarında yaşayan vücudu kemiksi pullarla örtülü sürüngenleri içeren bir takım. Bu takımın familyaları Alligatoridae, Crocodylidae ve Gavialidae’dir.


Trako

TrakoTurako ya da Muzcul. Cuculiformes takımının Musophagidae familyasını oluşturan 20 kadar kuş türünün ortak adı. Afrika’da yaşayan bu kuşlar bazı sınıflandırmalarda Musophagiformes adında ayrı bir takım altında toplanır.


Turna

TurnaTurnagiller, turnamsılar takımına ait bir kuş familyası. Güney Amerika ve Antarktika hariç tüm dünyada yayılış gösterirler. Genellikle sazlık bölgelerde bulunurlar. Uzun bacaklı, uzun boyunlu kuşlardır.


Tapir

TapirTapir, domuza benzeyen, burunlarının kavrama özelliği olan ve otlanarak beslenen büyük memelilerden oluşan Tapirus cinsindeki hayvanların ortak adıdır. Güney ve Orta Amerika ile Güneydoğu Asya’nın cengel ve ormanlık bölgelerinde yaşar.

Muhammed Korkmaz

26 yaşında, Üniversite Öğrencisi, Web Portal Yöneticisi

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.