1. Anasayfa
  2. Bilgi Dünyası

Propolis Hakkında Bilgi – Propolis Nereden Satin Alinir?

Propolis Hakkında Bilgi – Propolis Nereden Satin Alinir?
0

İçindekiler

Propolis, arıların kondukları bitkinin sapı, yaprağı ve tomurcuklarından topladığı antioksidan ve anti bakteriyel etkileri yüksek olan bir üründür. Arıların propolisi kullanma amacı kovandaki mikropları yok edebilmek ve ailenin sağlığını koruyabilmektir.

Propolis Nedir?

Propolis, antioksidanlar içerisinde dünyada bilinen en güçlülerinden biridir ve bitki sapları, yaprakları ve tomurcuklarından elde edilen yüzde yüz doğal bir arı ürünüdür. Antimikrobiyel  etkilere sahip olan propolisin bazı araştırmalar sonucu kansere karşı iyi bir korunma yöntemi olduğu bilgisine ulaşılmıştır.

Propolis Ne İçin Kullanılır?

Arılar, propolisi kovanı sterilize etmek için kullanır ve bu madde sayesinde kovandaki mikropları  yok ederler. Propolis, arı kovanlarında gösterdiği etkiyi insan vücudunda da göstererek bireyin bünyesini mikroplara ve pek çok olası ve ciddi hastalığa karşı korur. Propolis bağışıklık güçlendirme amacıyla yaygın olarak kullanılır.

Propolisin Etkileri Nelerdir?

Propolis kullanımı  virüs ve bakterilerin yok edilmesini sağlamakta ve böylece vücudun hastalıklara karşı savaşmasına katkıda bulunmaktadır. Düzenli tüketimi ile bağışıklığı güçlendirerek hastalanma sıklığını minimuma indirger ve buna bağlı olarak da antibiyotik kullanımını azaltır.
Bilimsel araştırmalara göre nar suyu ile karşılaştırılınca propolisin antioksidanı yüzde seksen daha etkilidir. Propolisin kansere karşı savaşmada da oldukça büyük bir etkisi vardır, ayrıca bilimsel  verilere göre vücuttaki sağlıklı ve canlı hücre miktarını arttırmaya yardımcı olduğundan aktar veya pazardan yapılan alışveriş listesinde mutlaka bulunması gereken bir maddedir.

Propolisi Kimler Kullanabilir?

Propolisi çocuk veya yaşlı demeden, yediden yetmişe herkesin kullanması mümkündür. Yan etkisi bulunmadığı gibi alerjen bir madde değildir, bal tüketebilen herkes propolis tüketimine uygundur, ancak günde alınması gereken doz yaşa ve bünyeye bağlı olarak değişebildiğinden bir doktora danışılması gerekebilir.

Propolisin İçeriği Nedir?

Propolisin içeriğinin büyük bir miktarı flavonoitlerden oluşmaktadır ve bileşiminde fenolik asitler, polifenoller ve bunların ester, terpen ve steroitleri, B1, B2, C, E vitaminleri, aminoasitler ve mineraller mevcuttur ve bu sayede arı tutkalı ya da arı reçinesi olarak bilinen propolis sağlık açısından epeyce etkili bir balsam haline gelir.

Propolis Nereden Satın Alınır?

Propolis, genellikle aktar ve eczanelerden alınabilir, ya da balcılardan temin edilebilir, ancak günümüzdeki yaygın kullanımı sayesinde pazarlarda bulmak veya marketlerden balla karıştırılmış versiyonlarını satın almak da mümkündür.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir