1. Anasayfa
  2. Bilişim

Network Teknolojileri Nelerdir?

Network Teknolojileri Nelerdir?
0

İçindekiler

Network, tıpkı lan bağlantısına benzer bir sistemin İngilizce ismini ifade etmektedir. Lan bağlantı sistemleri daha dar kapsamlı bir yapıyı ifade ederken network teknolojik sistemleri daha geniş yapıları ifade etmektedir. Lan bağlantılarında sadece yerel ağda bilgisayarlar arasında bağlantı yapılabilirken network bağlantı teknolojilerinde daha farklı sistem parçaları ile de bağlantı yapılabilmektedir.

Network Altı Yapısı Bir Zorunluluktur?

Bilgisayarlar ve bilgisayarlara bağlı donanım cihazları arasında bir network bağlantısından bahsedebilmemiz için öncelikle bir network altyapısından söz etmemiz gerekmektedir. Bu altyapıyı oluşturan sistem parçaları sayesinde bilgisayara bağlı donanımlar çalışır duruma gelmekte böylece network teknoloji sistemini oluşturabilmektedir.

Network Teknolojisi Altı Yapı Sistem Parçaları Nelerdir?

Network teknoloji sisteminin olmazsa olmazı LAN, yerel ağ sistemlerinin de olmazsa olmazı olan kablolardır. Bu kablolar bilişim teknolojileri arasında bağlantıyı sağlamak için özellikle üretilmiş olan, farklı özelliklere sahip ve ikiden fazla ince kablolun aynı plastik aksam içinden geçirilmiş kablolardır.

Bilgisayarların birbirlerine bağlanması için kullanılan bu kablolar bilgisayar donanımlarını bilgisayara bağlamak için de kullanılmaktadır. Başlarında jak ismi verilen parçalar donanım cihazları için farklı formatta ve özelliklerde jaklardır.
Kabinler, bilgisayar, bilgisayara bağlanan donanım cihazları ve bu cihazları birbirlerine bağlayan parçaları kapsayan ve kapalı bir havza içine alarak koruma sağlayan alt yapı unsurlarındandır.

Paneller, network teknoloji sisteminde kullanılan panelleri oluşturmakta ve sistem alt yapısının önemli unsurlarından olmaktadır. Prizler, sisteme elektrik enerjisi aktarılmasını sağlayan alt yapı unsurlarının yine en önemli parçaları durumundadır. Kablo kanalları, elektrik akımının geçmesini ve aktarılmasını sağlayan sistem alt yapısının en önemli unsurudur.

Network Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Yukarıda bahsettiğimiz sistem parçalarını bir araya getirerek sistem alt yapısını oluşturduktan sonra sistemler arasında bağlantılıyı sağlayacak olan kabloları cihazlar arasında bağlantı kuracak şekilde sisteme dahil etmemiz yani cihazlara bağlamamız gerekmektedir. Cihazların çalıştırılması için bilgisayarlara yüklenmesi gereken özel yazılımların söz konusu olması halinde bu yazılımların da bilgisayara yüklenerek sistem çalışır hale getirilebilmektedir.

Network Teknolojisi Ne İşe Yarar?

Network teknolojisi sayesinde bilgisayara bağlanan yazıcılar, tarayıcılar, video player cihazları çalışır hale getirilmekte ve bu cihazların özelliklerine uygun verilerin çıktıları bu cihazlar aracılığı ile somut olarak elde edilebilmekte yani çıktı olarak elde edilebilmektedir.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir