1. Anasayfa
  2. Bilişim

Dijital Güvenlik Nedir?

Dijital Güvenlik Nedir?
0

İçindekiler

Teknolojimizin hızlı yayılmasıyla hayatımızda ortaya çıkan bir terim dijital güvenliktir. Dijital dünyada seyahat ederken ebeveynleri ve öğrencileri dikkatli olmaya çağıran uzmanlar sıklıkla dijital güvenlik için gerekli adımlardan bahseder. Peki dijital güvenlik nedir?

Temelde tek bir kavram gibi görünen dijital güvenlik, İngilizcede iki ana kavramdan oluşuyor. Bu “dijital güvenlik” ve dijital gizlilik sırayla uygulanır. Dijital güvenlik, internet ve bilgisayar programları ile kurulmuş ağlardaki sağlık bilgilerini, banka bilgilerini, kişisel verileri, ulaştırma ve konum bilgilerini korumak için atılan adımları ifade eder. Peki, dijital güvenlik altındaki adımlar nelerdir?

Her Bağlantıya Tıklamayın

Bağlantıdan kaçınmak için gördüğünüz her bir bağlantıya doğrudan tıklamak yerine, önce bağlantının gerçekten ilgili kişiden geldiğinden emin olun. Ayrıca sisteminizin antivirüsünün güncel olup olmadığını ve web korumasının açık olduğunu kontrol edin.

Bu koruma tamamlandığında, bu yazılım bağlantıyı kontrol edeceğinden tehlike azalır. Bununla birlikte, bu bağlantıya şüpheli bir genel genel başlık ile yaklaşmak hala iyidir. Çocuğunuzu bu konuda uyarın. Uyarı da bulunmanız kesinlikle gerekli her bağlantı güvenilir değildir bu yüzden en güvenilir kendiniz olmanız gereklidir.

Bilgisayarınızı En Yeni Virüsten Koruma Yazılımıyla Koruyun

Sisteminizi güncellemezseniz, savunmasız bir hedef olduğunuzu anlamalısınız. Windows, Adobe Reader, Flash, iTunes vb. Uygulama güncellemelerini yakından izlemelisiniz. Çevrimiçi güvenliğinizin temeli budur. Ayrıca güvenlik yazılımını (genellikle virüsten koruma yazılımı) kullanmanız ve güncel tutmanız gerekir.

Yazılım İndirmeye İzin Vermeyin

Girdiğiniz bir web sitesi varsa, yazılım yüklemenizi gerektirir; Örneğin, özel kodlayıcılar veya “hayır” gibi özel indirme programları. Çünkü pek çok kötü amaçlı yazılım (virüs, truva atı, solucan vb.) Bu şekilde yayılmaktadır. Her yazılımı indirmeyin yararından çok zararı olacaktır.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir