1. Anasayfa
  2. Bilgi Dünyası

Meftun Ne Demek? Meftun Nedir?

Meftun Ne Demek? Meftun Nedir?
0

İçindekiler

Meftun kelimesini hayatımızda çok fazla duymuşuzdur. Peki, meftun ne demek? Hep duyulan bu sözcük insanlar tarafından merak edilmektedir. 

Her yerde yazılı ya da sözlü kullanılan bu kelime hakkında ne anlamda kullanıldığı fazlaca araştırılmaktadır. Googleda da en çok aranan kelimelerden biri olduğu göze çarpmaktadır. 

Birçok şarkı sözünde, yazılı kaynaklarda özellikle de kitaplarda kullanılan bu kelime ayrıca şiirlerde meftun olmak tabiri ile tüm sanat dalları açısından da fazlaca kullanılan bir kelimedir. Sosyal medyada da gündemden düşmeyen popüler sözcükler, paylaşımlar arasında yer alır.

Günlük Hayatta Kullanım Şekli Nedir?

Meftun demek aklımızda neleri çağrıştır maktadır? Günlük konuşma dilinde de fazlaca kullanıyoruz aslında. Deyimlerimiz, atasözlerimiz içinde de fazlaca geçiyor bunlardan bazıları; 

meftun etmek

meftun olmak

Bu deyimleri hayatımızın bir döneminde elbette kullanmışızdır.

Meftun Kelimesi TDK da Ne Anlama Gelmektedir?

Meftun kelimesi, türk dil kurumu’na göre gönül vermiş, tutkun ve vurgun anlamlarına gelmektedir. Yani meftun olmak deyimi tutkun olmak anlamına gelmektedir. Meftun oldum demek bir şeye vurgun olmak tutkun olmak anlamında dilimizde kullanılmaktadır. Bağlanma duygusunu yüksek derecede yaşamak anlamında uygun olacaktır. 

Gözlerine meftun oldum derken yani gözlerine vuruldum anlamını taşımaktadır. Meftun etmek ise tam tersine kullanılmaktadır. Birini kendine aşık etmek, tutku ile bağlamak gibide düşünülebilir. 

Meftun Ne Demek, Kelime Kökeni Nereden Gelir

Peki meftun kelimesinin kökeni nerden gelmektedir? Uzun yıllardır bu kelimeyi kullanıyor muyuz? soruları akla gelmektedir. 

Türkçenin çoğu sözcüklerinin geldiği gibi meftun kelimesi kökeni Arapçadır. Asıl Arapça anlamı yakmak ve yanmak olarak daha çok kullanılmıştır. 

Ne zamandır kullanılmakta sorusuna gelince bilinen bir tarih söz konusu değildir dilimize çok önceden girmiştir ve uzun yıllardır dilimiz de kullanılmaktadır. Çok eski olduğu bilinmesine rağmen halde kullanılmaktadır. 

Edebi Eserlerde Nasıl Yer Alır?

Meftun olmak geçmişte de günümüzde de en yaygın anlamı aşık olmaktır. Refik Halit Karay isimli yazarımız meftun kelimesini, Şehriban’a hayran, meftun, mecnunca bağlı idim, diyerek kullanmıştır. Bu cümleye göre anlamı aşkının yüceliğinden bahsetmiştir. 

Şarkı sözlerinde meftun kelimesini geçtiğinde görmekteyiz. Yar e meftun olduğun ağyara bildirme sakın, cümlesinde de Âşık Ömer yarine büyülenmişçesine tutkun olmaktan bahsetmiştir. Bunun gibi birçok örnekle meftun kelimesini açıklamak mümkündür.

Özetlersek Türk Dil Kurumunda yer alan bu kelime duyguların yücesi olan abartılmayı gerektiren duyguları içerir ve ana teması aşktır. Sadece kişiye değil nesnelere de duyulan duygular olarak nitelendirebiliriz. Dilinizin eskimeyen sözcükleri arasında yer alacağı kesin olan meftun kelimesinin birçok yazara da uzun süre ilham vereceği kesindir.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir