1. Anasayfa
  2. Bilişim

Firewall Nedir? Firewall Ne İşe Yarar?

Firewall Nedir? Firewall Ne İşe Yarar?
0

İçindekiler

Karşılık olarak Türkçede güvenlik duvarı anlamına gelen firewall, alınan ve verilen web trafiğini denetlemek için oluşturulmuş, belli kurallara sahip olan ağ güvenlik sistemidir. Bu güvenlik sistemi hem yazılımsal hem de donanımsal bir veri tabanına sahip olabilir. Güvenli ağlar ve güvensiz ağlar arasında bir set görevi gören firewall, bütün kaynaklara olan erişimi kontrol eder. Sunuculardan gelen bilgiler değerlendirerek firewall kurallarına uygun ağlara izin verilir, diğer ağlar reddedilir.

Firewall Çeşitleri ve Geçmişten Günümüze Firewall

Güvenlik duvarları her türlü tehdidin ağ üzerinden gelmesini engelleyen setlerdir. Firewall denetleme sistemi kullanılmaya başlanmadan önce firmalar ağ erişim denetleme listelerini kullanırlardı. Bu listeler hangi adreslerin ağa erişme izni olup olmadığını gösterirdi. Teknolojinin gelişmesi ve internetin yaygınlaşması ile birlikte, bu tarz güvenlik sistemleri yetersiz kalmıştır. Bu sebepten ötürü daha kapsamlı sistemlere ihtiyaç duyulduğunda dolayı ilk olarak 1992 senesinde ticari firewall hayata geçirildi. Bu önemli girişim ile birlikte sürekli artan siber saldırı tehdidi karşısında, firewall sistemi de devamlı surette gelişmeler gösterdi.

Paket Filtreleme Firewall

Daha önceki güvenlik duvarları, sürekli işlem yapan bilgisayarlar arasındaki alışverişi denetleyerek bir filtre görevi görürdü. Herhangi bir tür alışveriş sırasında daha önceden belirlenen kriterler baz alınarak veriler kontrole tabi tutulurdu. Ağa erişim engeli bulunan paketler direkt olarak devre dışı bırakılarak ağ erişimine izin verilmezdi. Bu güvenlik duvarı türü her ne kadar hızlı ve etkili bir araç olsa da bir paketin o anki veri akışına ait olup olmadıklarını analiz etme bilgileri yoktur. Ağ ortamına dahil olmaya çalışan bütün paketleri ayrı ayrı değerlendirmeye aldıkları için doğal olarak siber tehditlere açık olma ihtimali de artmaktadır.

Durum Değerlendirmeli Firewall

Ağ içerisindeki bir bağlatının durum denetlemesi, yeni bir bağlantı mı veya başka bir bağlantıya mı ait olup olmadığı bilgisi açısında önemlidir. Bundan dolayı güvenlik duvarının bütün bağlantıları kayıt altına alması gerekiyor. Buna durum denetlemeli güvenlik duvarı deniliyor.

Uygulama Dereceli Filtreleme Firewall

Bunun en önemli faydası daha önceden belirlenmiş zararlı yazılımlara ve sitelere engel koyabilmesidir.

Proxy Firewall

Bu güvenlik duvarı sistemi, firewall’ın her iki ağın birbirleriyle direkt bağlantı kurmasına engel olur.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir