1. Anasayfa
  2. Doğa

Evde Beslenen Hayvanların İnsanlara Faydası

Evde Beslenen Hayvanların İnsanlara Faydası
0

İçindekiler

Hayvanlar

Son yirmi yıla baktığımızda hayvanlar ile insanlar arasındaki etkileşimin, uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda konu olduğu bir gerçektir. Uzmanlar evde bir hayvan besleyen insanların daha mutlu ve daha sağlıklı bir hayat sürdüğünü belirtiyor. Bu her ne kadar gerçek dışı bir bilgi gibi gözükse de evcil hayvan sahibi insan ile evcil hayvan sahibi olmayan insan arasındaki karşılaştırmalara göre insanlar hayvanlarla daha çok eğlenerek ve onların yanında kendi ev güvenliği konusunda endişe etmeyerek depresyon gibi duygu bozukluklarından daha az etkileniyorlar.

Pudue Üniversitesi’nde Hayvan İnsan Bağı Merkezi’nde müdürlük yapan Alan Beck, temelinde insanların da birer hayvan olduğunu iddia ederek, daha sosyal bir insan olma yolunda herkesin birer evcil hayvan beslemegerekliliğini vurguluyor.

Gözle görülür faydalar

Evinde hayvan besleyen insanları hayatlarına bir adım önde başlarlar. Ruh hali günden güne değişiklik gösteren insan, hayvanlar sayesinde bu dengesizliği törpüleyebiliyor. Bunun yanı sıra hayvanlarla kurulan iletişim sayesinde, beynin keyif merkezini uyandıran, mutluluğu insana yaşatan oksitosin hormonu daha çok salgılanıyor. Bu sayede stres ile mücadelede olağanüstü bir fayda sağlıyor.

Evcil hayvanlarla vakit geçirildiğinde ortamda oluşan sakinlik etkisi, tansiyon sorunu olan hastalara iyi gelirken hayvanların bakımıyla uğraşmak, tuvaletini yaptırmak için yürütmek gibi, düzenli olarak günlük yaşamınızda egzersiz yapmanıza da olanak sağlıyor. Bu sebeplerden ötürü uzmanlar daha çok orta yaş ve üzeri insanlara evcil hayvan edinmeleri tavsiyesinde bulunuyor.

Evcil hayvan beslediğiniz taktirde vücudunuzdaki sistolik kan basıncı, plazma kolestrolü ve trigiliserit seviyeleri düşerek kalp krizi riskini büyük oranda azaltır. Kedi besleyenlerin bildikleri gibi eğer bir hastalığınız varsa kedi hastalığınızın bulunduğu bölgeye yatar. Bu sayede hastalık teşhislerinde dahi alternatif tıp yöntemleri arasında sağlık sektörünün gelişmediği dönemlerde kediler kullanılıyordu.

Evde hayvan bulunmasının çocuklara faydası

Çocuklarının gelişimi her anne babanın önemsediği bir durumdur. Çocuklarının merhametli, şefkatli, vicdan sahibi olmalarını isterler. Araştırmalara göre uzmanlar evinde hayvan besleyen ailelerin çocuklarının, öğrenme güçlüğü probleminin yanı sıra şiddet eğilimlerinin evde hayvan beslemeyenlere karşı daha az gözlemlendiğini vurgulayarak her evde bir hayvan bulunmasını öneriyorlar.

 
İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir