1. Anasayfa
  2. Bilişim

Bulut Teknolojisi Avantajları Nelerdir?

Bulut Teknolojisi Avantajları Nelerdir?
0

İçindekiler

Bulut Teknolojisi Nedir?

Bulut teknolojileri bilgisayarlar ve farklı cihazlar için istenildiği zaman kullanılabilmesi ve kullanıcılar arasında paylaşım sağlanmasına imkân sağlayan internet tabanlı hizmetlere verilen genel bir isimdir. Bu teknoloji yapılandırılabilir olan bilişim kaynaklarından meydana gelen ortak bir havuza istenilen her an uygun koşullarda her yerden erişim imkânı vermekte olan bir modeldir.

Bulut Teknolojisi Avantajları Nelerdir?

Bulut Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

Bu teknoloji işletmelerin BT kaynaklarına olan bakışını önemli derecede değiştirmektedir. Bu teknoloji ilgi gösterilmesinin nedeni olarak 6 temel şey söylenebilir.

  1. Maliyet: Bu teknoloji şirket içi veri merkezi kurma, donanım ve yazılım satın alma gibi yatırım giderlerini nerdeyse tamamen ortadan kaldırabilmektedir. Bu durum şirketlerin masraflarını minimuma indirmesi için oldukça önemli bir faktördür.
  2. Verimlilik: Şirket içi veri merkezi genelde çok fazla sayıda yığınlama ve raflama işlemi gerektirmektedir. Bulut teknolojisi sayesinde bu raflama be yıgınlama işlemlerinin hiçbirine gerek kalmamaktadır.
  3. Küresel ölçek: Bulu teknolojisi, kullanıcılarına esnek bir biçimde ölçeklendirme olanağı da sunmaktadır. Daha fazla bant genişliği ve bilgi işlem gücü yerine bu noktada bulut teknolojisi devreye girerek tüm bu gereklilikleri ortadan kaldırır.
  4. Hız: Çoğu bilgi işlem hizmetinin isteğe bağlı olarak ve self servis olarak sunulması büyük çaptaki bilgi işlem kaynaklarına bile birkaç tık ile saniyeler içinde ulaşılmasını sağlar. Bu sebeple bu sebeple bulut teknolojisini kullanan işletmeler daha fazla kapasite planlama baskısından kurtulur ve çok daha fazla esneklik kazanmış olur.
  5. Güvenilirlik: Bu teknoloji bilgileri bulut sağlayıcısının ağında yer alan birden fazla yedekli biçimde yansıtabilme olanağı sayesinde verileri yedeklemeyi, iş sürekliliğini ve olağanüstü durum kurtarmayı kolaylaştırarak çok daha ekonomik bir hale getirir.
  6. Performans: En büyük olan bulut bilgi işlem hizmetleri, dünya çapında güvenilir veri merkezi ağında çalışmaktadır. Bu veri merkezleri sürekli düzenli olarak hızlı bir şekilde verimli bilge işlem donanımlarının son sürümüne yükseltilmektedir. Bu durum tek bir kurumsal veri merkezi için uygulama alanlarında daha düşük ağ gecikmesine ve çok daha ekonomik bir ölçeklendirme yapılmasına avantaj sağlayan bir durum olarak kullanıcılarının karşısına çıkmaktadır.
İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir