1. Anasayfa
  2. Sözlükler

N harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler

N harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler
0

İçindekiler

N ile bitki, N ile sebze, N ile meyve isimleri;

Baş harfi N olan bitki, sebze ve meyvelerin listesi ve hakkında kısa bilgiler;

Sebzeler, meyveler ve bitkiler insan ve hayvanlar için doğadaki vazgeçilmez beslenme kaynaklarıdır. Mevsim ve iklim şartlarına göre değişik türleri ve çeşitleri bulunur. İnsanlar ve hayvanlar için vitamin ve enerji kaynağıdırlar.

N ile başlayan bitki, sebze ve meyveler hakkında kısa bilgiler;

N harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler

Nane

naneNane, ballıbabagiller familyasının Mentha cinsini oluşturan bütün Dünya’da görülebilen 25-30 türün ortak adı. Genellikle temmuz ve ağustos ayları arasında açarlar.


Nar

narNar, kınagiller familyasından içinde küçük çekirdekleri ve meyve gövdesini oluşturan yüzlerce tanecikten oluşmuş, hafif ekşi ve bazen tatlı tadı olan, ılıman iklimlerde yetişen, bir meyve türü.


Narenciye

narenciyeNarenciye ya da turunçgiller, turunç, portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi ekonomik değeri yüksek olan Citrus cinsi meyve ağacı türlerini de içine alan bir bitki topluluğudur.


Naşhi – Nahşi Armudu

Naşhi ArmuduNaşi armudu, Bir diğer ismi Japon armudu olan bu meyve orta irilikte, açık kahverengi zemin üzerine sarı benekli bir meyvedir. Bu meyve az paslı, uzun saplı, basık ve şişkin bir armut cinsidir.


Nektarin

nektarinAnavatanı Çin olan nektarin, şeftali ile aynı türden gelir. Bilimsel ismi Prunus Persica’dır.. Nectarina olan nektarin, genellikle şeftali ve erik melezi sanılır. Oysa nektarin, olgun bir şeftali büyüklüğünde, tüysüz, rengi kırmızıya daha yakın ve daha sert bir meyvedir.


Nergis

nergisNergis, nergisgiller familyasından Narcissus cinsinden bitki türlerinin ortak adı. Bu bitkilerde sap 20–80 cm kadar yükselebilmektedir. Soğanlı olan bu bitkilerde taç yaprakları beyaz veya sarının karışımları şeklindedir.


Noni Meyvesi

noni meyvesiTropikal meyvelerden biri olan noni, Pasifik Okyanusu’nda volkanik mineraller açısından zengin ada topraklarında doğal şekilde yetişir.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir