1. Anasayfa
  2. Bilişim

Masaüstü Sanallaştırma Nedir?

Masaüstü Sanallaştırma Nedir?
0

İçindekiler

Bilgisayarların masaüstünde konumlandırılan ögelere zaman zaman farklı yerlerden erişim yapmak gerekmektedir. Bu gibi durumlarda masaüstü sanallaştırma adı verilen işlemler yapılmaktadır. Sanallaştırma basit haliyle tek bir gerçek makineye bağlı çok sayıda sanal makine üretme işlemidir. Bu işlem, özellikle ofis dışından uygulamalarına erişmek isteyen çalışanlar için oldukça faydalı olarak kabul edilmektedir.

Masaüstü Sanallaştırmanın Avantajları

Masaüstü sanallaştırma; bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlarla birlikte kullanılabilen ve erişim problemleri için üretilen bir çözümdür.  Sanallaştırma sayesinde tek bir makineden tam kapasite ile hizmet alınabilmektedir. Tam kapasite kullanımı ise beraberinde; donanım, soğutma ve makine bakımı konularında daha az maliyet getirmektedir.

Sanallaştırma ile birlikte aynı makine kullanılarak değişik tipte işlemler bir arada yapılabilmektedir. Yani aynı anda birden fazla uygulama ve işletim sistemi çalıştırılabilmektedir. Özellikle geniş ağlarda çalışan şirketlerde güncelleme problemi ile karşılaşılmaktadır. Bu gibi durumlarda binlerce dosya aynı anda güncellenemediğinden, işlemler oldukça uzun zaman almaktadır. Oysa masaüstü sanallaştırma ile beraber tek bir merkezden ve kısa sürede güncelleme yapmak mümkündür.

Masaüstü sanallaştırmanın en büyük avantajı ise bir bilgisayara bağımlı kalmamaktır. Sanallaştırma sonrasında istenilen yer ve istenilen zamanda sabit makineye erişim sağlanabilmektedir.

Masaüstü Sanallaştırma İçin Kullanılabilecek Yazılımlar

Masaüstü sanallaştırma yapımı için harici bir programa ihtiyaç duyulmaktadır. Bu konuda faydalanılabilen çok sayıda değişik program bulunmaktadır. Programların çoğu benzer prosedürlere göre kurulum sağlamaktadır. Buna göre kullanıcıya ne kadar Ram’a ihtiyaç duyduğu ve sanallaştırma alanının toplam boyutu gibi sorular sorulmaktadır.

Sanallaştırma programları kurulurken sistemdeki donanıma uygun olarak hareket edilmesi gerekmektedir. Sonrasında ise sanal Ram ve sanal sabit disk oluşumu tamamlanmaktadır.

Büyük Şirketlerde Sanallaştırma Yapmanın Önemi

Sanallaştırma, kişisel kullanımların yanı sıra büyük şirketler için oldukça yararlı bir durumdur. Büyük şirketlerin IT altyapısı için harcadığı para oldukça yüksek bütçelere çıkabilmektedir. Oysa sanallaştırma yapıldıktan sonra bu alana harcanan para oldukça azalmaktadır. Sunucu sayısı azaldıkça ihtiyaç duyulan donanım ve çalışan sayısı da aynı oranda azalmaktadır. Sanallaştırma ile yalnızca bir tane ve oldukça güçlü bir sunucu elde edilmektedir.

Donanım sayısının azalması ortaya çıkan problemlerin de azalmasını sağlamaktadır. Sanallaştırma ile birlikte şirketlerdeki iş verimliliği de artış göstermektedir.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir