1. Anasayfa
  2. Sözlükler

H harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler

H harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler
0

İçindekiler

H ile bitki, H ile sebze, H ile meyve isimleri;

Baş harfi H olan bitki, sebze ve meyvelerin listesi ve hakkında kısa bilgiler;

Sebzeler, meyveler ve bitkiler insan ve hayvanlar için doğadaki vazgeçilmez beslenme kaynaklarıdır. Mevsim ve iklim şartlarına göre değişik türleri ve çeşitleri bulunur. İnsanlar ve hayvanlar için vitamin ve enerji kaynağıdırlar.

H ile başlayan bitki, sebze ve meyveler hakkında kısa bilgiler;

H harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler

Havlıcan

HavlıcanHavlıcan, zencefilgiller familyasından köksapları baharat olarak kullanılan çok yıllık bitki türü. Anavatanı Hindistan, Güneydoğu Asya ve Laos’tur. 3 m boyunda olan havlıcan beyaz ya da pembe çiçeklere ve mızraksı yapraklara sahiptir.


Havuç

HavuçHavuç, maydanozgiller familyasından, koni biçimindeki etli kökü için sebze olarak yetiştirilen iki yıllık otsu bir kültür bitkisi.


Hayıt Meyvesi

hayıt meyvesiHayıt kışın yapraklarını döken, oldukça baharatlı bir kokuya sahip, beyaz-mor çiçekli çalımsı bir ağaççıktır. Çiçekleri yaz sonu açar ve sonbaharda minik yemişler verir.


Hıyar

HıyarHıyar, kabakgiller familyasından bir bitki türü ve meyvesine verilen ad. Anayurdunun Kuzey Hindistan olduğu sanılan bitkinin tarımı çok eski dönemlerden beri yaygın olarak yapılmaktadır.


Hindistan Cevizi

Hindistan CeviziHindistan cevizi, palmiyegiller familyasından tropik bölgelerde yetişen meyvesi yenen bir palmiye türü. Tropikal bölgelerde yetişir. Meyvesi yenir. Hindistan cevizi lifi elde edilir.


Hurma

hurmaHurma, palmiyegiller familyasından dekoratif yapraklı bir palmiye türüdür. Palmiyeler gibi tropikal, ılıman ve çöl ikliminin görüldüğü yerlerde yetişir. Kazık ve saçak kök yapısına sahiptir. Ağacın pürüzlü gövdesi gri ağırlıklı kahverengi gibidir.


Hünnap

hünnapHünnap, cehrigiller ailesinden bahar aylarında hoş kokulu sarı renkli çiçekler açan dikenli bir ağaç türü.

İçerik Faydalı mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir