Z Harfi ile Başlayan Bitkiler

Z harfi ile başlayan bitkiler. Z harfiyle başlayan bitkiler listesi ve kısa açıklamaları.

  • Zakkum
  • Zambak
  • Zencefil
  • Zerdeçal
  • Zeytin

Bu listede sadece bitkiler yer alıyor; Bitki, sebze ve meyveleri karışık görmek için aşağıdaki linke tıklayınız

Z harfiyle başlayan bitkiler sebzeler ve meyveler

Yazıyla ilgili soru cevaplar

Zakkum Nedir?

Apocynaceae familyasından Haziran- Eylül ayları arasında beyaz pembe, kırmızı, sarı ve krem renklerde çiçekler açan 2-5 m yüksekliğinde zehirli bir bitki türüdür. Dere yataklarında ve su kenarlarında yetişir. Susuzluğa en dayanıklı bitkilerdendir ve kışın yapraklarını dökmez. Çiçekler yalancı şemsiye durumunda toplanmış, güzel kokulu, büyük çiçeklerin sapları tüylü ve oldukça kısadır. Ayrıca bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Zambak Nedir?

Zambakgiller familyasının Lilium cinsinden genellikle soğan ile üreyen mevsimlik çiçekli bitkilerdir. Bu cinse ait 110 civarında bitki türü vardır. Genellikle bahçe ve süs bitkisi olarak kullanılır. Bazı soğanlı türleri de insanlar tarafından yenilebilir. Bu cinse ait zambak türü asıl zambaktır, isminde zambak geçen başka bitkiler olmasına rağmen onlar diğer gruplara aittir. Zambak bitkisinin çiçekleri kimi ülke mutfaklarında besin olarak tüketilmektedir.

Zencefil Nedir?

Zencefilgiller familyasından 1 m kadar boylanabilen, ince-uzun yapraklı, sarı, kırmızı renklerde çiçekler açan bir bitkidir. Başta Çin olmak üzere, Hindistan, Endonezya, Vietnam, Japonya gibi tropik ya da yarı tropik iklimlerde yetişir. Şifalı bir bitki türüdür. Baharat olarak kullanılır. Dünya'nın bir çok mutfağında genelde kök olarak kullanılır. Zencefil bitkisinin şekilsiz, parçalar halinde bulunan soyulmuş ya da soyulmamış halindeki kurutulmuş kökleri veya bunların öğütülmüş hali baharat olarak kullanılan kısmıdır. Çöreklere katılır. Ayrıca zencefilden gazoz, şarap, turşu ve reçel yapımında da yararlanılır. Ayrıca mutfakta çorbalara, patates, sosis, çeşitli dolmalar, ızgara etler, söğüş, pilav, her türlü beyaz peynire, çeşitli sebzelere, meyve salatasına, çeşitli pastalara, kurabiyelere ve keklere de katılır.

Zerdeçal Nedir?

Zencefilgiller familyasından sarı çiçekli, büyük yapraklı, çok yıllık otsu bir bitki cinsidir. Hint safranı olarakta bilinir. Anavatanı Güney Asya'dır. Başta Pakistan, Hindistan, Çin ve Bangladeş olmak üzere Asya'nın tropik bölgelerinde yetişir. Acımsı bir tadı vardır. Zerdeçal, ipek kumaşlar ve ince derilerin boyanmasında ve kına yakmada da renklendirici olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda eskiden turnusol kağıdı yerine zerdeçal kağıdı kullanılmaktaydı. Baharat olarak kullanılması için, zerdeçal bitkisinin temizlendikten sonra suda kaynatılıp kurutulmuş koyu sarı renkli kök saplarının öğütülmesi gerekir. Elde edilen baharat safran yerine de kullanılır. Balık çorbası, pilav söğüş ve çeşitli sebze yemeklerine çeşni olarak katılır. İspanyolların deniz ürününden yapılan ünlü paella adlı yemeğinde ve Hintlilerin köri sosunda kullanılır. Piyasada parmak şeklinde (rizom) ve toz şeklinde bulunur. İçinde çok fazla madde bulundurur. Etken maddesi kurkumindir.

Zeytin Nedir?

Zeytingiller familyasından meyvesi yenen Akdeniz iklimine özgü bir ağaç türüdür. Zeytin, boylu bir çalı ve 10 m kadar boylanabilen, sık dallı, yayvan tepeli, herdem yeşil yapraklı bir ağaçtır. Geniş kıvrımlı, yamru, yumru bir gövdesi vardır. Uzun ömürlü bir ağaçtır, yaklaşık 2000 yıl kadar yaşayabilir. Baharın sonlarına doğru yaprakların koltuğunda seyrek salkımlar halinde açan, küçük beyazımsı-sarı renkli, kokulu çiçekleri vardır. Rüzgarların taşıdığı çiçek tozlarıyla döllenen çiçekler etli ve yağlı meyve verir. Meyve önce yeşil, olgunlaştıktan sonra da parlak siyah bir renk alır. Etli meyvenin içinde sert bir çekirdek vardır. Meyvenin etli kısmından ve çekirdeğinden elde edilen yağı bakımından çok değerli bir ağaçtır. Aynı zamanda ağacının çok heybetli ve estetik bir görünümü vardır. Odunu çürümeye karşı son derece dayanıklıdır. Zeytin yaprağında tanen, uçucu yağlar, organik asitler ve rezin bulunur. Yüzyıllardır Akdenizlilerin sağlık ve güzellik kaynağı olmuştur. Zeytin fabrikalarda işlenerek zeytin yağına dönüştürülür. Besleyici değeri çok yüksek olan bir besindir. Zeytinde bol miktarda bitkisel protein, yağ, A, C, E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, kükürt, klor, magnezyum mineralleri vardır. Dünya zeytin üretici ülkeleri arasında; ağaç varlığı açısından Türkiye 4. alan açısından da 6. sırada yer alır. Sofralık zeytin üretiminde de İspanya'dan sonra 2. sırada, tüketimde ise 1.sırada yer alır.