Yüzyıl Hesaplama – Yüzyıl Nasıl Hesaplanır?

Yüzyıl Hesaplama - Yüzyıl Nasıl Hesaplanır?

Yüzyıl hesaplama birçok kişinin sorun yaşadığı önemli konulardan biridir. Hangi yılda yaşadığımız sorulduğunda rahatça 2019 yılı diye cevap verebilirken kaçıncı yüzyıldayız diye bir soru ile karşılaştığımızda bu soruyu cevaplamakta bazen zorlanmaktayız. Öncelikle yüzyıl ne demek neyi ifade etmektedir onu anlamamız gerekmektedir. Yüzyıl isminden de anlaşılabileceği gibi 100 ün dolmasıyla üst üste biriken yüzlerden oluşan bir asrı ifade etmektedir.

Yüzyıl Nasıl Hesaplanır

Yüzyıl hesaplaması yaparken miladi takvimden faydalanırız. Miladi takvimin başlangıcı olarak sıfırı kabul ederiz. Her yüzyılı ise 1 yüzyıl olarak ele alırız. Onuncu yüzyıl dediğimizde on tane yüzyıl geçtiğini görürüz. Her ne kadar teoride bunları biliyor olsak da pratikte biraz zorlanırız. Toplamalar çıkarmalar birçok kişinin kafasını karıştırır ve yüzyıl hesaplanın çok zor olduğunu düşünür. Oysa sayılarla hiç uğraşmadan artı eksi demeden yüzyılı hesaplamanın çok kolay bir yolu vardır.

Örneğin 1993 yılı hangi yüzyıla karşılık gelir dediğimizde yapmamız gereken tek şey sondan iki rakamı silmektir. Sondan iki rakamı sildiğimizde geriye 19 kalır. On dokuzun bir fazlasını aldığımızda yüzyılı bulmuş oluruz. Yani 1993 yılında olan biri 20 yüzyılda demektir. Bunun mantığı ise şudur. 19 tane 100 yıl geçmiş demektir. Bir fazlasını alarak 20. Yüzyılın içindeyiz demektir.

Yüzyıl Hesaplamaya Örnek;

​​​​​​​İstanbul 1453 yılında fethedilmiştir. İstanbul kaçıncı yüzyılda fethedilmiştir dediğimizde yukarıda bahsettiğim yöntemle çok rahat bir şekilde yüzyılı hesaplamamız mümkündür. 1453’ün son iki rakamını siliyoruz 14 kaldı. Bir fazlasını alıyoruz 15 çıkar. Demek ki İstanbul 15 yüzyılda fethedilmiştir.

1250-1290 yılları arasında yaşayan bir insan kaçıncı yüzyılda yaşamıştır diye sorduğumuzda yine aynı mantığı kullanarak rahatlıkla yüzyılı buluruz. Sondan iki rakamı silerek geriye kalan sayıya bir ekliyoruz. 1250-1290 yıllarında olan bir insan 13 yüzyılda yaşamış demektir.

Burada dikkat etmemiz gereken başka bir konu ise 2018, 2019, 2020 gibi yılların değişmesi yüzyılında değiştiği anlamına gelmez. 2019 yılı da 21 yüzyıldır 2020 de 21 yüzyıl demektir. O zaman şuan 21 yüzyılda olduğumuzu rahatça söyleyebiliriz. Yüzyıl hesaplamalarında zorlanmamak için yukarıda bahsedilen yöntemi kullanmanız fazlasıyla işinize yarayacaktır.