Türklerin Ana Yurdu Neresidir?

Türkler’in Ana Yurdu Neresidir?

Türklerin Tarih Serüveni

Binlerce yıldır tarih sahnesinde at koşturan Türklere ait ilk yazılı belge, bilindiği üzere, Göktürk Kitabeleri’dir. Bu yazıtlar 8.yüzyıla ait olsa da Türklerin bu topraklarda daha da eski olduğu bilinmektedir. Kullandıkları eşyalara ait bulgular, konuştukları dil ve destanlar, kurgan adını verdikleri ve içine çeşitli eşyalarını bıraktıkları mezarları ve kurdukları ileri medeniyet bunu ispatlamaktadır.

Türklerin Başkenti: Ötüken

Günümüzde Moğolistan sınırları içinde bulunan Ötüken kenti, Türkler için kutsal bir kent sayılmıştır. Geleneksel Türk inanışında Ötüken dünyanın merkeziydi. Savaşlarda bu kentin ele geçirilmemesi için geniş tedbir alınırdı. Oğuz Destanı’nda ise bu bölge Orhun Havzası ve Tiyanşan Dağı arasındaki bölüme denilirdi. Hunlar zamanında önemli kararların alındığı bu şehir tam bir başkent gibi işlemekteydi. Eski inanışlardan biri olan genel kültür doğa kültü inancına göre her boyun ya da kavmin kutsal bir dağı ve ormanı bulunurdu. Hunlardan sonra bölgeye hakim olan Göktürkler ve Uygurlarca da Ötüken Ormanı kutsal bilinmiş, bölgeye düşman girmesiyle devletin sona ereceği inancı yayıldı. Hatta Bilge Kağan tarafından ticaret merkezi ilan edilen Ötüken bu zamandan sonra da Hükümdarın isteği üzerine ticaret amacıyla da kullanıldı. Devletler yıkıldıktan sonra tekrar toparlanma imkanını elde eden Türkler, Ötüken’de birleşmiş, Göktürk ve Uygur devletlerini bu merkezlerde kurmuşlardır.

Ana Yurt

Türk tarihinde hem stratejik açıdan, hem de manevi birliklerin merkezi Ötüken kenti Orta Asya’da bulunmaktadır. Günümüzde bir kısmı Kazakistan, Çin ve Moğolistan sınırları içinde bulunan çeşitli kutsal dağlar, ırmaklar ve ormanlar da göstermektedir ki Türkler, Anadolu’ya ve Avrupa’ya gitmeden önce buralarda hakimiyet kurmuş ve bölgeye ustalıkla hükmetmişlerdir. Yani Türklerin ilk defa yerleştiği, üstün medeniyetlerini kurduğu, yeniden toparlanıp devlet kurduğu topraklar Orta Asya topraklarıdır.

 


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Öznur Özcan

Öznur Özcan

Tarih öğretmeni. 36 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.