Topkapı Sarayı Ne Zaman Yapıldı?

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı Tarihçesi

Topkapı Sarayı, yapımına 1460 yılında başlanan ve 1478 yılında yapımı tamamlanan bir Osmanlı eseridir. İstanbul fethedildikten sonra dönemin padişahı II. Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Fatih Sultan Mehmet’ ten Sultan Abdülmecid’e kadar olan sürede idare, sanat ve eğitim merkezi olarak kullanılan Topkapı Sarayı günümüz tarihinde hala aynı önemi taşımaktadır. 1924 yılında müze olarak kullanılmaya başlanan Topkapı Sarayı Cumhuriyetin ilk müzesidir. Dünya tarihinin ise en büyük müzelerindendir. Geçmişten günümüze gelen kıymetli eserlerin sergilendiği bu müze her yıl gerek Türk gerekse yabancı çok sayıda ziyaretçi almaktadır. İlk ziyaret 1924 yılında Topkapı Sarayı Atatürk tarafından halka açılmıştır.

Topkapı Sarayı Bölümleri

4 avludan oluşmaktadır. 1. avlu babı hümayundur. Burada sarayın çevreden yardım almasına gerek duyulmayan oduncular, hastaneler, fırın, doktorlar ve sultanın imamı bulunmaktadır. Sultan hazinesinde saklanmayan bazı değerli eşyalar burada saklanmaktadır.

II. avlu Babüsselamdır. Bu bölüme halktan kimse girememektedir. Ahırlar, atlar, bakıcıları gibi bölümler vardır. Bu avluda sultanın değer verdiği hayvanlar gezinmektedir. Divanı hümayun ve bölümleri, hazine odası da bu bölümde bulunmaktadır.

III. avlu Babüssaade saadet kapısıdır. Bu kapıda kutlamalar, nikahlar yapılmaktaydı. Bu avludan sonrası sultanların özel alanıdır. Enderun Kütüphanesi, mescidi bu bölümde bulunur.
IV. avlu bu bölüm sonradan yapılmıştır. İlk yapıldığı zaman bulunmamaktadır. Burada köşkler bulunur ve soğuk havalarda soğuk havanın içeriye girmesini engellemektedir.

Geleneksel Saray Şenlikleri

Topkapı sarayında her yıl bir takım şenlikler yapılmaktadır. Bu şenliklerde atçılık ve okçuluk gösterileri yapılmaktadır. Bu gösteriler halkın ziyaretine açıktır. Halk belirli saatler ve dönemlerde müzede bu gösterileri izleyebilmektedir. Müzede saklanan değerli eşyaları görebilmektedir.

Topkapı sarayı hakkında bilinenler bir genel kültür zenginliğidir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.