Savaş Meydanında Ölen İlk ve Tek Osmanlı Padişahı Kimdir?

Savaş meydanında ölen ilk ve tek Osmanlı padişahı kimdir sorusunu bu yazımızda detaylarıyla yanıtlayacağız.

15 Haziran Birinci Kosova Savaşı’nın sonunda, Sırp Kralının damadı Miloş Obroneviç padişahın huzuruna çıkmadan önce göğüsüne sakladığı hançerle I. Murad’ı şehit etmiştir.
Savaş meydanında ölen ilk ve tek Osmanlı padişahı kimdir? Sorusunun Cevabı;
I. Murad (Hüdavendigar) veya Gazi Hünkar

I. Murad (Hüdavendigar) veya Gazi Hünkar

Diğer çeşitli kaynaklarda da I. Murad’ın ölümü şu şekilde aktarılmıştır;

Birçok Türkçe kaynakta I. Murad geleneksel olarak savaş alanının dolaşırken Sırp Despotu Lazar’ın damadı olan yaralı Milos’un hançerine hedef olmuş; otağına götürülmüş; ama kurtarılamayarak ölmüştür.
Feridun Bey Münşeat adlı eserinde Miloş’un Müslüman olmak istediği nedeniyle I. Murad’a yaklaşıp yeninde sakladığı hançerle onu kalbinden vurduğunu bildirir.

Dimitri Kantemir ise tarihinde I. Murad’ın Kosova savaş meydanını gezerken yerdeki ölülerin çoğunun tüysüz delikanlılar olmasının nedenini sorduğunu; vezirin kendisine Padişahım zaten zafer bundan dolayı bizim olmuştur dediğini; I. Murad’ın ise bu harp meydanında öldürüldüğü hakkında önceki gece gördüğü bir rüyayı anlatmaya başladığını; bu sırada civarda yaralı bulunan bir Hristiyan askerin bu konuşan kişilerin padişah ve veziri olduğunu anlayıp onlara hücum edip I. Murad’ın karnına hançerini sapladığını nakleder.

Yabancı kaynaklardan özellikle Sırp anlatımlarına göre, ise bir Sırp asılzadesi olan Milos’un görüşme talep ettiği; bunun kabul edilip serbestçe maiyeti ile birlikte I. Murad’ın otağında huzuruna çıktığı ve onun üzerine atılıp onu hançerleyip öldürdüğü yazılır.

Bu olayla ilgili elde bulunan zamanına ait tek bir yazılı belge ise, Bosna Kralı I. Tvrtko’nun Floransa Senatosu’na gönderdiği 20 Ekim 1389 tarihli bir mektuptur. Bu mektuba göre muhaberenin başlarında Sırp ağır süvarilerinin bir hücumunda 12 kişilik bir grup Osmanlı ordusunu yarmayı başarmış ve bu 12 soylu süvariden biri I. Murad’ı öldürmüştür.Öznur Özcan

Öznur Özcan

Tarih öğretmeni. 36 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.