Sanayi Hangi İllerde Gelişmiştir?

Türkiye, Cumhuriyetin ilan edilmesiyle beraber hızla sanayileşme sürecine girmiş öncelikle devlet kontrolünde sonrasında da özellikle 1980’li yılların sonlarında liberal ekonomi politikası  ile birlikte sanayi alanında kendinden söz ettirmeye başlamıştır. Sahip olduğu ham madde kaynaklarını işleyebilen fabrikalar üretmesi ve de fabrikalarda çalışacak mühendisler için okullar açmasıyla genç Türkiye cumhuriyeti gelişimini başlatmıştır.

Türkiye Sanayisinde Öne Çıkan Dallar Hangileridir?

Sanayi
Türkiye yer altı ve yer üstü kaynakları bakımından fazlasıyla zengin bir ülkedir. Endüstri bitkilerinin yetişmesi için elverişli bir ülke olan Türkiye özellikle sigara yapımında kullanılan tütün, tekstilde kullanılan pamuk, çay, fındık, ismiyle ün salan Antep fıstığı, şeker pancarı ve de devlet kontrolünde ekilmesi zorunlu olan haşhaş bakımından zengin bir ülkedir. Maden alanında ise krom, demir, bakır, boksit, kömür ve özellikle bor madeninde ilk sıralarda gelir. Türkiye çıkardığı madenlere işleyecek teknolojiye sahip olmasıyla beraber fabrikalarını hızla açmıştır.

Türkiye’de Sanayi Hangi İllerde Yaygındır?

Ulaşım, üretilen ham maddenin işlenecek fabrikaya rahat ve hızlı bir şekilde taşınabilmesi için kritik bir öneme sahiptir. Üç tarafı denizlerle çevrili, Avrupa ve Asya arasında köprü ve de iki tane doğal boğaza sahip olan Türkiye jeopolitik olarak önemli bir konuma sahiptir. Konumunun getirdiği niteliklerle sanayide bir merkez haline gelmiştir.

İstanbul, Bursa, Kocaeli, Tekirdağ sanayi ve üretim alanında Marmara Bölgesinin başını çekmektedir. Organize sanayi bölgeleriyle üretimini tek bir alanda toplayan bölge ulaşım açısından sanayide önemli bir yere sahiptir. Bölgenin sahip olduğu doğal boğazı, kara, hava ve limanlarıyla gelen deniz ulaşımında da yeterli olmasıyla sanayi burada toplanmıştır.

Bacasız sanayi olarak bilinen turizmde ise başı Antalya, Muğla ve İzmir çekmektedir. Yaz aylarında turistlerce akıma uğrayan şehirler ülkeye hatırı sayılır bir döviz girişinde katkıda bulunmaktadırlar.

İç Anadolu Bölgesinde ise elverişli iklim koşullarıyla beraber gıda sektöründe gelişim olmuştur. Konya ili bu alanda başı çekmektedir. Otomotiv sektöründe ise öncü Bursa ilimizdir.

Karadeniz Bölgesi ise iklimiyle ve bitki örtüsüyle gelen özelliklerinden dolayı kağıt sanayisinde gelişim göstermiştir. Zonguldak ve Giresun bu alanda ilk sırada gelmektedir. Çay ve fındık üretimi açısından da ihracata katkı sağlayan bölgede sanayi bu iki ilin yanında Ordu ve Trabzon’da toplanmıştır.

Petrol sanayisi alanında da özellikle Güney Doğu Anadolu Bölgesi başı çekmekte ve Batman ilimiz zengin kaynakları ve kurulan petrol rafinerisiyle bölgenin değerli bir duruma gelmesinde pay sahibidir.

Türkiye Sanayisinde Gelecekte Ön Plana Çıkacak Sektörler Hangileridir?

Dünyanın içinden bulunduğu korona virüs pandemisi  dolayısıyla  insanların sanayi ve çalışma anlayışı değişmeye başlamıştır. Önümüzdeki senelerde de gıda ve temizlik sektörü her zamanki önemini koruyacaktır. Ağır sanayi dışında evden çalışmaların artacağı, Türkiye’nin zengin yer altı kaynaklarını kendi markası altında işleyebileceği koşullar oluşmalıdır.  Ulaşımın gelişmesi ve hızlı trenlerin yurdu sarmasıyla beraber ulaşım sektörü de hızlı tren şirketleriyle çeşitlenebilir

Muhammed Korkmaz

26 yaşında, Üniversite Öğrencisi, Web Portal Yöneticisi

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.