Sahibinden’e Nasıl Araba İlanı Verilir?

Sahibinden.com

Araba ilanı vermek için öncelikle üyelik alıp bilgilerinizi girmelisiniz. Üye olunduktan sonra sizden istenilecek olan cep numaranızı girmelisiniz. Her üye için senelik olarak 1 Adet ücretsiz ilan yayınlama hakkına sahipsinizdir. Bunun dışında ilan verirken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır.

1- Doğru Açılı Fotoğraflar:

Araba ilanı verirken arabanızın temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Göze hitap etmeyen kirli duran ve net olmayan resimler müşteri potansiyelini arttırır. Aracınızı temiz halde varsa kusurlu parçaları da göz önünde bulundurarak, gün ışığında fotoğraf çekmeniz alıcıların dikkatini daha çok çekecektir.

2- İlan Başlığı:

İlanınızı yayınlarken sizlerden ilan başlığı istenecektir. Başlık kısmına aracınızla ilgili kısa bir yazı yazarak dikkat çekmeniz tavsiye edilir.

3- Araç Bilgileri:

Marka, model, model yılı, kilometre, yakıt türü, vites türü, çekiş ve kapı sayılarını yazmanız filtreli aramalarda şansınızı biraz daha arttırır.

4- Aracınızın Bulunduğu Şehir:

Aracınızı satmak için verdiğiniz ilanda şehirde önemlidir. Konumunuzu yazmanız alıcıların genellikle kendilerine yakın yerlerdeki araçlara daha çok bakmasından dolayı şansınızı biraz daha katlar. Doğru konum bilgileri ile direkt olarak sokağınıza kadar işaretleyebilirsiniz. Böylece gelecek olan alıcılar konum bilgisinden size daha kolay ulaşabilir.

5- Araç Donanımları:

Araç donanımları denildiğinde akla gelenler güvenlik önlemleri, iç donanımı dış donanımı ve multimedya özellikleri, boyalı ve değişen parçaları seçmenizdir. Hava yastığı bulunan araçlarda kaç adet yolcu kaç adet sürücü hava yastığı olduğunu, İç donanım kısmında koltuk, direksiyon, aynalar, kolçak, geri görüş kamerası, yol bilgisayarı, anahtarsız çalıştırma, klima, hız sabitleyici özelliklere değinebilirsiniz. Dış donanım kısmında farlar, stoplar, park sensörü, jantlar, sis farları, yağmur sensörü, karanlık sensörü, cam tavan, sunroof gibi özellikler, multimedya kısmında hoparlör sayısı, navigasyon, bluetooth, CD çalar, USB / AUX gibi özelliklere değinmeniz tavsiye edilir aracınıza bakanlar daha kolay fikir sahibi olabilir. Boyalı ve değişen parçaları şablonda seçmeniz alıcıların sizi aramadan bilgi sahibi olmasını ve daha emin bir şekilde iletişime geçmesini sağlar.

6- Açıklama Kısmı:

Aracınızın bakım bilgilerini ve özelliklerini burada belirtebilirsiniz. Hasar kaydı varsa ne kadar olduğunu, ne kadar süredir sizde olduğunu, değişen veya değişmesi gereken herhangi bir parçası olup olmadığını bu kısımda belirtip daha samimi bir dille kısa ya da uzun tercihe bağlı olarak aracınızı baştan sona anlatabilirsiniz.

7- Doğru Fiyat Seçimi:

Herkes kendi aracının piyasasını az çok bilir. Diğer emsali ilanlarla kıyaslanarak piyasa değerlerini bulabilirsiniz. Aracınıza doğru fiyat çektiğinizden emin olun ve pazarlık payı bırakmadan ilanınızı yayınlamayın. Değişmesi gereken parçalar var ise bunları fiyattan düşmek isteyip istemediğinizi açıklama kısmına ekleyiniz. Çok yüksek fiyatlar vererek dikkat çekmeye çalışmayınız bu aksi yönde etki edebilir.

8- Satışa Engel Durumlar:

Aracınızın muayenesi geçmiş ise çekme belgesi düzenlemeniz gerekir. Trafik cezaları, ödenmemiş MTV vergileri noterde satış vermenize engel olacaktır.
Bu durumlara dikkat etmeniz tavsiye edilir.

Şükrü Yavuz

Bilgisayar Mühendisi, Web Portal Yöneticisi. 36 yaşında.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.