Sabahattin Ali Hayatı Kısaca

Sabahattin Ali Hayatı Kısaca

Türk edebiyatının önemli yazarlarından olan Sabahaddin Ali, 1907 yılının Şubat ayında Kırklareli’nde doğmuştur. Yarattığı edebi eseler ile günümüz için de önemli bir değer olan Ali, 1948 yılına gelindiğinde ise hayatını kaybetmiştir. Başarılı yazarın ölüm yeri ve şekliyle ilgili ise farklı iddialara yer verilmektedir.

Sabahattin Ali’nin Eğitim Hayatı

Sabahattin Ali eğitim hayatına Füyuzati Osmaniye Mektebi’nde başlamıştır. Ancak babasının tayini nedeni ile İlköğretime Çanakkale İptidai Mektebi’nde devam etmiştir. Seferberlik ilanı sebebi ile bu okul bir süre boyunca kapalı kalsa da sonrasında tekrar açılmıştır. Bu dönemde, Sabahattin Ali problemli aile yapısından dolayı içine kapalı ve çekingen bir çocukluk geçirmiştir.

Yazar, 1921 senesinde İstanbul’daki dayısının yanında bir süre ikamet etmiştir. Burada geçirdiği süre sonunda ise Balıkesir’e dönerek Muallim Mektebi’ne kaydolmuştur. Genç yetenek okulunu okurken bir taraftan da şiir ve hikaye yazmaya başlamıştır. Hatta okulun ikinci senesinde bu yazıları gazete ve dergiler ile de paylaşmıştır.

Öğretmenlik Yılları

Genç yazar, 1927 senesinde diplomasını aldıktan sonra Yozgat’ta bir İlkokul ’da öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Aradan birkaç yıl geçtikten sonra ise Milli Eğitim Bakanlığı desteği ile Almanya’ya dil eğitimi almak için gönderilmiştir. Burada Ivan Turganyev ve Thomas Mann gibi yazarları tanıyan Sabahattin Ali, onların eserlerinden de oldukça etkilenmiştir. Ali’nin Almanya serüveni ise bir genci tartakladığı iddiası ile sonlanmıştır.

Sabahattin Ali, ülkeye geri döndükten sonra da Bursa’da öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Bir ara Sinop Cezaevi’nde kalan yazar 1935 yılında eşi Aliye Hanım ile evlenmiştir.

Sabahattin Ali’nin Eserleri

Başarılı yazar Türk edebiyatı için çok sayıda roman, öykü ve deneme yazmıştır. Sabahattin Ali’yi unutulmaz kılan eseri ise kuşkusuz Kürk Mantolu Madonna’dır. Yazar bu romanı 2. Dünya Savaşı sırasında seferberlik nedeniyle askere alındığında yazmıştır. Yazara ait diğer romanlar ise İçimizdeki Şeytan ve Kuyucaklı Yusuf’tur.

Sabahattin Ali, roman yazarlığının yanı sıra oldukça iyi bir öykü yazarıdır. Yazarın yayımlamış olduğu öyküler arasında; Değirmen, Kağnı, Ses, Yeni Dünya ve Sırça Köşk bulunmaktadır. Çakıcı’nın İlk Kurşunu ise deneme türünde yazmış olduğu eserlerden biridir.