1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Dünyası

Piknikte Unutulmaması Gerekenler

Piknikte Unutulmaması Gerekenler
+ - 0

Havaların ısınması ile birlikte birçoğumuz kendimizi dışarılara atmaya başladık. Dışarıda yapılabilecek en uygun ve kendimize özgü olacak aktivitelerin başında piknik gelmektedir. Hemen hemen hepimizin hayatında en az bir kere de olsa yaptığı bir aktivitedir. İster konu komşuyla ister çekirdek ailenizle ister de sevgilinizle baş başa yapılabilecek en güzel etkinliklerdendir. Peki, nedir bu piknik, incelikleri nelerdir derseniz işte işinize yarayabilecek ipuçları.

Piknik nasıl yapılır?

Piknik yapmak için özellikle yeşilin bol olduğu alanlar seçilir. Genelde birçok yerleşim yerinin yakınlarında şahıslar ya da belediyelerce işletilen piknik ve mesire yerleri vardır. Bu tür alanlarda genellikle gelenlerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri yerler hazır bulunur. Su için çeşmeler, mangal yakmak için hazır alanlar ve tuvalet ihtiyaçlarını giderebilmek için yerler bulunur. Ama illa bir işletmeye bağlanmış bir yerde piknik yapmak zorunda değilsiniz. Uzun yolculuklar yaparken kenarından geçtiğiniz birçok ormanlık alanda kendi imkanlarınızla da piknik yapılır. Önemli olan doğayla iç içe, huzur veren sakinlikte sevdiklerinizle beraber vakit geçirebilmektir.

Pikniğin Olmazsa Olmazları Nelerdir?

Piknikle özdeşleşmiş şeyler vardır. Bunlar olmazsa piknik olmazmış gibi gelir insana.
Nasıl diyecek olursanız; mangal mesela. Pikniğin olmazsa olmazı mangaldır. Mangalın yanı sıra çayınızı demlemek için illa bir küçük tüp gerekir. Gittiğiniz yerde oturabilmeniz için ki piknik masaları yok ise yere serebileceğiniz halı, kilim gibi örtüler ve minderler götürmelisiniz yanınızda. Ayrıca bir masa örtüsü de hiç fena olmaz. Eğer gittiğiniz yerde bir işletme yok ise doğada bakir bir yere gidiyorsanız yanınızda mutlaka içmek ve kullanacağınız şeyleri yıkamak için su bulundurmanız şarttır. Ayrıca taşınabilir bir buzluk da temin edebilirseniz yanınızda götürdüğünüz sıcakta bozulabilecek ya da soğuk olarak kalmasını isteyebileceğiniz yiyecekleriniz için süper olacaktır.

Piknikte Eğlenmek İçin Neler Yapabiliriz?

Pikniğe çocuklarınızla gidiyorsanız yanınızda mutlaka top ve kalın bir ip (urgan) almalısınız. Piknik yaptığınız yerdeki o ulu ağaçların dallarına kuracağınız bir salıncak ufaklıkların büyüdüklerinde de anlatmaktan bıkmayacakları piknik anılarının arasında yer alacaktır. Aslında piknik için biraz lüks sayılabilecek bir olmazsa olmaz da hamaktır. Düşünün bir kere o ulu ağaçların arasına bağladığınız hamağınızda yemeğinizi yedikten sonra uzanmışsınız, hafifçe esen rüzgar saçlarınızda dolaşıyor. İşte şimdi pikniğin tüm gereklerini yerine getirmiş olduğunuz. Tabi bir de unutmamanız gereken şeylerden biride doğa içinde bulunduğunuzdan sinek, böcek ısırma ve sokmalarına karşı marketlerde de artık kolayca bulunabilen sinek kovucu spreylerden bulundurursanız daha huzurlu bir piknik geçirmiş olursunuz.

İçerik Faydalı mıydı?

Yorum Yap