Parite Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Parite Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Parite en kısa açıklaması ile iki ülke para birimlerinin birbirleriyle oranlarıdır. Bu oran iki yönden de olabilir euro/dolar paritesi veya dolar/euro paritesi şeklinde.

Pariteyi etkileyen faktörler nelerdir?

Pariteyi etkileyen bir çok faktör vardır bu faktörlerden en belirgin olanı ülkeye ait para biriminin faiz oranıdır. Bir ülkedeki faiz oranı yükselince o ülkeye dışarıdan giren para artar yatırımcılar faizi artan ülkenin parasını satın almaya çalışır bunun sonucunda ülkenin para biriminin değeri artar.

Diğer faktörlere gelecek olursak bir ülkenin ekonomik yapısı, gelecekte yaşanacak ekonomik gelişmeler, ülkenin sürekli yükselişte olan ekonomik yapısı ülke parasının değerinin artmasına sebep olur.
Dünya piyasalarında en çok takip edilen paritelerin başında euro/dolar, frang/dolar, strelin/dolar, yen/dolar, yuan/dolar gelmektedir.

Türkiye’de en çok kullanılan pariteler nelerdir?

Türkiyede en çok kullanılan parite euro/dolar paritesidir. Türkiye’nin avrupaya yaptığı ihracatın euro karşılığı aynı şekilde ithalatın da dolar bazlı yapılması euro/dolar paritesinin ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarmaktadır.
Parite nasıl hesaplanır?
Parite,iki para biriminin birbirine oranıdır ve iki para birimini birbirine oranlayarak bulunur.Örneğin:
Dolar/Türk lirası:2,94 TL
Euro/Türk lirası:3,29 TL
Euro/dolar:3,29/2,94=1.12 TL gibi.

Şükrü Yavuz

Bilgisayar Mühendisi, Web Portal Yöneticisi. 36 yaşında.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.