Otomobil Hakkında Genel Bilgi

otomobil
Otomobil motorlu ve tekerlekli olarak üretilen bir ulaşım aracıdır. Otomobillerin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Tekerleğin icadı ile birlikte otomobiller üretilmiştir ve ulaşımda kullanılmıştır. Otomobil yakıtla çalışan bir motora sahiptir.

Herhangi bir insan gücü veya başka bir canlı gücüne gerek kalmadan otomobillere konulan bu yakıt ile sürüş sağlanabilmektedir. Otomobil ayrıca araba olarak da adlandırılabilir. Otomobillerde içten yanmalı motorlar ve 4 adette teker bulunur. İlk üretilen otomobillerde 3 tekerlek bulunsa da daha sonra 4 tekerlekli olarak üretilmeye başlanmıştır.

Otomobillerin Tarihi ve Tekniği

Otomobillerde 2 adet aks bulunmaktadır. Bu aks otomobilin gövde kısmını oluşturmaktadır. Otomobil kelimesinin kökeni Fransızca’dır. Sadece Türkçe’de değil pek çok dilde otomobil olarak adlandırılmaktadır.

Otomobil kelimesinin anlamı ise herhangi bir güce bağlı olmadan kendiliğinden giden araç olarak bilinmektedir. İlk otomobilin dünya genelinde 1670 senesinde üretildiği bilinmektedir. Pekin’de üretilen ilk otomobil bir milyoner tarafından üretilmiştir. Daha sonra İngilizler tarafından buharlı bir otomobil üretilmiştir.

Otomobiller Hakkında Diğer Teknik Bilgiler

Günümüze kadar otomobiller pek çok yakıt ile hareket ettirilmektedir. Bu yakıt türleri benzin, motorin, elektrik, otogaz olarak bilinmektedir. Otomobilin ilk mucidi ise Ferdinand Verbiesttir. Otomobillerde 3 adet vites türü bulunmaktadır. Bu vites türleri manuel, otomatik ve yarı otomatik olarak belirtilmiştir. İlk üretilen araç manuel olarak üretilmiştir. Manuel araçlarda diğer iki vites türlerinden ayrı olarak 3 adet pedal bulunmaktadır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.