Osmanlı – Bizans Arasında Yapılan İlk Savaş Hangisidir?

Tarihin en iz bırakan savaşları Osmanlı ve Bizans arasında yapılmıştır. İki devlet arasında gerçekleşen ilk savaş ise Koyunhisar Savaşı’dır. Koyunhisar Savaşı, bazı kaynaklarda Bapheus Muharebesi olarak da geçmektedir. Savaş, Bursa’ya bağlı Yenişehir ilçesinin Koyunhisar köyünde, bir ovada gerçekleşmiştir.  Beylikten büyük bir İmparatorluk kuran Osmanlı, Koyunhisar ile gücünü artırmıştır. Bizans askerleri ise aldığı yenilgiden sonra geri çekilmişlerdir. Hatta, Bizans ordusuna bağlı paralı askerlerin çok dağıldığı bildirilmektedir.
koyunhisar savaşı

Koyunhisar Savaşı’nın Başlıca Sebepleri

Koyunhisar Savaşı, Osmanlı ve Bizans devletleri arasındaki ilk silahlı savaştır. Savaş, 18 Temmuz ile 27 Temmuz tarihleri arasında 1302’de yapılmıştır. Oldukça kısa süren savaş nedeni ise Osmanlı’nın İzmit sınırına yaklaşmasıdır. Bu bahane ile Bizans tekfurları birleşmiş ve Osmanlı’ya savaş açmıştır. Savaşın ana nedeni ise Osmanlı’nın daha fazla güçlenmesine engel olmaktır. Ancak işler istenildiği gibi gitmez ve bizans tekfurları yenilgiye uğrarlar.

Koyunhisar Savaşı’nın Sonuçları

Koyunhisar Savaşı’nı Osmanlı ordusunun kazanması çok büyük sonuçlara neden olmuştur. Birincisi, Osmanlı Beyliği gücünün göründüğünden fazla olduğunu tüm dünyaya kanıtlamıştır. Güçlü bir devlet kurmak üzere olduğunu da Bizans’a göstermiştir. Kite Kalesi’nin alınması da bunun en büyük göstergesidir. Sonrasında aynı sene Lefke, Mekece, Akhisar ve Leblebici Kalesi de alınmıştır.  İkincisi, Osmanlı Devleti’nin sınırları genişlemiştir. Buna göre Bursa’nın kuzeyi dışındaki her yer Osmanlı Devleti’ne aittir.  Böylece Osmanlı’ya İzmit ve İznik yolları da açılmış oldu. Sonuçlar arasında en önemlisi Osmanlı Devleti’nin ününün artmasıdır.

Savaşı kazanan Osman Gazi, çevre beyliklerin de taktirini almıştır. Hatta çevredeki beylikler Osmanlı ordusuna gönüllü askerler göndermeye başlamıştır. Gelen askerler ile Osmanlı ordusu sayısını ve gücünü de artırmıştır. Hatta bizans görevlisi bir tekfur da Müslüman olup, osmalı saflarına katılmıştır. Bazı tarihi kaynaklara göre de Osmanlı, Koyunhisar ile devlet unvanı almıştır. Osmanlı Beyliği için savaş olumlu sonuçlar doğurmuştur. Ancak, savaş sırasında Aydoğdu Bey’in hayatı kaybetmesi Osman Gazi’yi çok üzmüştür. Bunun üzerine Aydoğdu Bey’in kabri ile ilgili bir karar alınmıştır. Karar sonrasında Aydoğdu Bey’in kabri Koyunhisar belde girişine yapılmıştır. Kabir, günümüzde de Koyunhisar girişinde bulunmaktadır.Öznur Özcan

Öznur Özcan

Tarih öğretmeni. 36 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.