Orion Takım Yıldızı Hakkında Bilgi

Orion Takım Yıldızı Hakkında Bilgi

Orion Takım Yıldızı her iki yarım kürede bulunması ile Dünya’nın her yerinden görülebilmektedir. Yıldızların dağılımı bir avcıyı andırdığı için Avcı Takım Yıldızı olarak da bilinmektedir. Takım yıldızı, eni boyunun yarısı olacak şekilde bir dikdörtgen ve bu dikdörtgenin merkezindeki yıldızlardan oluşmaktadır. Merkezde toplamda 3 yıldız bulunmakta olup çarpraz bir biçimde konumlanmıştır.

Avcı Takım Yıldızı, çevresinde birçok farklı takım ile de komşuluk yapmaktadır. Avcı’nın komşuluk yaptığı takım yıldızları ise; Boğa, İkizler, Eranus Nehri ve Tavşan’dır. Gökyüzünde parlayan bu yıldız kümesi hakkında çok sayıda mitolojik hikayeye de rastlanılmaktadır.

Yunan Mitolojisi’nde Orion Takım Yıldızı

Artemis, mitolojide bakireliğin ve saflığın simgesidir. Avcılık ve Ay tanrıçası olarak geçen Artemis Orion’u görene kadar evlenmemeye yemin etmiştir. Ancak Orion’a olan ilgisi onun bu yeminini unutmasına sebep olmuştur. Ancak Artemis’in küçük kardeşi Apollo onun bu kararını desteklememiş ve vazgeçirmeye çalışmıştır. Çabaları sonuçsuz kalan Apollo farklı bir plan kurmaya karar verir.

Orion bir gün denizde yüzerken Apollo Artemis’i çağırarak okunu fırlatmasını istemiştir. Orion’u f
ark edemeyen Artemis, bilmeden de olsa onun ölümüne sebep olmuştur. Günler boyu yas tutan tanrıça en sonunda babası Zeus’un yanına çıkarak ondan yardım istemiştir. Bu yardımdan sonra Orion bir takım yıldızı olarak gökyüzüne yükselmiştir. Sadık köpeği Sirius da tam olarak onun yanında yerini almıştır.

Orion Takımına Ait Yıldızlar

Orion Takım Yıldızı’nın en ünlü üyeleri; Rigel, Bellatrix ve Betelgeuse’dir. Rigel, Arap dilinde ayak anlamına gelmektedir ve avcının sağ ayak bileğini oluşturmaktadır. Kendi takımının en parlak yıldızı sayılan Rigel, gökyüzünün en parlak yıldızları arasında ilk 10’da yer almaktadır. Avcının sol bileğinde ise Saif bulunmaktadır.

Betelgeuse, kırmızı rengi ile dev yıldızlar arasındadır. Antares ile birlikte en kırmızı yıldız unvanına sahiptir. Avcının sağ omzunda yer alan Betelgeuse, Arapça’da büyük ve heybetli anlamına gelmektedir. Avcının sağ omzunda ise Bellatrix bulunmaktadır. Kadın savaşçı anlamını taşıyan bu yıldız, kendi takımının 3. parlak yıldızıdır.

Dikdörtgen merkezinde bulunan çapraz 3 yıldız avcının kemerini oluşturmuş sayılmaktadır. Orion kuşağı olarak geçen bu yıldızların isimleri ise; Alnitak, Alnilam ve Mintaka’dır.