“Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz’dir İleri” Emri Hangi Savaşta Söylenmiştir?

Başkomutanlık Meydan Muharebesi
Tarihimizin belki de en büyük savaşlarından biri olan Başkomutanlık Meydan Savaşı ittifak devletleri için bir yenilgiydi. Bu savaş birçok unsurun kapısını açmakta artık engeller bir bir ortadan kalkacaktı. 1922 yılı Ağustos ayında büyük taarruz için yapılan hazırlıklar oldukça hızlanmıştı. Mustafa Kemal Atatürk ordu komutanları ile adeta nakış işler gibi planlar yapmakta çok gizli bir şekilde görüşmeler yapmaktaydı.

Bu görüşmelerin öncesinde verilen karar Haziran ayına dayanmakta. Haziran ayında alınan kararlar ile hazırlıklar başlanmıştı. Hazırlıklar için ilk emri veren komutan İsmet Paşa oldu. Batı Cephesinin komutanı olan İsmet Paşa tarihler 6 Ağustos 1922’yi gösterdiğinde önemi büyük olan gizliliği yüksek bir karar ile taarruz hazırlıklarının emrini o an vermişti. Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte gizli görüşmeler yapan komutanlar taarruzun beklemedikleri anda baskın olarak yapmayı planlamışlardı.

Bu konuda alınan kararlar ve hareket edilecek güzergahlar oldukça önemliydi. Tam olarak 26 Ağustos Cumartesi günü saat 5.30 sularında taarruz başlamıştı. Başkomutanlık Meydan olarak tarihimizde adını yazdıran savaş 30 Ağustos günü son buldu.

Mustafa Kemal Atatürk ise bu savaştan sonra düşmanın tamamını ile denize dökmek istiyordu. Komutanı olduğu ordulara işte şu emri vermişti “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri”. Mustafa Kemal Atatürk bu emri 1 Eylül 1922 yılında vermiştir. Alınan bu emirle birlikte hareket eden ordularımız düşmanı Anadolu’dan tamamen silmiş onları denize dökmeyi başarmıştır.Öznur Özcan

Öznur Özcan

Tarih öğretmeni. 36 yaşında.

1 Yorum

  1. Avatar Cnnd dedi ki:

    Baskomutanlık savaşı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.