Okunması Gereken 3 Kitap

kitap

Kitap okumak ufkumuzu açması ve bizlere yeni bilgiler edindirmesi açısından oldukça önemlidir. Kitap okuma alışkanlığını kazanan insanlar için okunacak yeni kitaplar bulma ihtiyacı artmaktadır. Her ne kadar arkadaş çevresinden kitap tavsiyesi alınsa da arkadaşların da gözden kaçırmış olduğu kitaplar olması mümkündür. Kitaplar içinde iyi olanları seçmek kısmının da oldukça zor olduğunu bilmek gerekmektedir. Bir dünya kitabın içinden kaliteli olanları seçmek her zaman çok kolay değildir ama çoğunluğun kanaatine göre güzel olarak belirtilen kitaplar mevcuttur. Bu kitaplardan sırayla bahsedilmesi gerekir.

Gülün Adı

Bu kitabın yazarının adı Umberto Eco’dur. İtalya’da, Bologna Üniversitesi’nde öğretim üyesi, semiyolog, tarihçi, filozof, estetikçi, Ortaçağ uzmanı ve James Joyce üstüne derin araştırmalar yapmış çok yönlü bir biliminsanıdır. Gülün Adı adlı roman yirmiden fazla dile çevrilmiştir ve on üçten fazla basılmıştır. Yankıları hala bugün bile sürmekte olan bu şahane eserin konusu polisiye bir öykü üzerine kurulmuştur. Yazar kitabının adı için farklı isimler düşünmüş olsa da Gülün Adını koymayı uygun bulmuştur. Gülün öylesine anlam yüklü olduğunu ve neredeyse hiçbir anlamı olmadığını belirterek gülün gizemli olduğuna değinmiştir. Gülün Adı isminin romandaki polisiye hikâyeye takılıp kalınmasını önlemek için seçtiğini de belirtmiştir. İtalyan yazar 2016 yılında hayata gözlerini yummuştur.
Bülbülü Öldürmek
Bu kitabın yazarının adı Harper Lee’dir. Amerika’nın Alabama eyaletine doğan yazar Alabama Üniversitesi’nden de mezun olmuştur. Okul bittikten sonra Eastern Hava Yollarında çalışan yazar daha sonra bu işi bırakarak yazı yazmaya başlamıştır. Bülbülü Öldürmek adlı eseri yayımlandığından beri en çok satan kitaplar arasına girmeyi başarmıştır. Aynı zamanda eser Pulitzer Ödülü almıştır. Kitabın konusu ise ırkçılık ve ayrımcılık üzerine kurulmuştur. Küçük bir kız çocuğunun gözünden aktarılan eşitsizlik ve haksızlık en içten şekilde okuyucuya sunulmaktadır. Yazar 2016 yılında Alabama’da hayata gözlerini yummuştur.

İlahi Komedya

Bu kitabın yazarının adı Dante Alighieri’dir. 1265’te Floransa’da doğmuştur. Politikacı, edebiyat kuramcısı ve ahlak felsefecisidir. Yazar en çok bilinen eseri İlahi Komedya’yı yazarken Latin yazar Vergilius’un Aeneas adlı eserini kendine örnek almıştır. Eseri Cennet, Cehennem ve Araf şeklinde üç bölümden oluşacak şekilde yazmıştır. İlahi Komedya’nın konusunu kabaca Dante’nin Vergilius ve çocukluk aşkı Beatrice’nin öncülüğünde Cennet, Cehennem ve Araf’a yapmış olduğu yolculuklar şeklinde tanımlamak mümkündür. 1321 eylül ayında hayata gözlerini yuman yazarın ölüm nedeni kesin olmamak üzere bazı kaynaklara göre sıtma olarak belirtilmiştir.

Sineklerin Tanrısı

Bu kitabın yazarının adı Wıllıam Goldıng’dir. Yazar 1911 yılında Cornwall’da doğmuştur. Oyuncu,öğretim görevlisi, denizci, müzisyen ve son olarak da okul müdürü sıfatıyla çalışmıştır. 1954 yılında Sineklerin Tanrısı adlı romanını yayınlamıştır. Bu romanın başarılı olmasından sonra öğretmenliği bırakarak kendini tam olarak yazarlığa adamıştır. On iki adet roman yazmıştır. Sineklerin Tanrısı adlı roman 1963 yılında Peter Brook tarafından filme alınmıştır. 1963 yılında yazar Nobel Edebiyat Ödülüne değer görülmüştür. Kitabın konusuna değinmek gerekirse ıssız bir adaya düşen çocukların serüvenlerini anlattığı görülmektedir. Çocuklar ilk başta aklın ve erdemin yanında olan bir lideri daha sonra ise hayatta kalmanın daha önemli olduğunu düşünerek ilkel ve vahşi yönlerini ortaya çıkarmaya başlayan lideri seçtiklerini göstermektedir. Yazar 1993 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Muhammed Korkmaz

26 yaşında, Üniversite Öğrencisi, Web Portal Yöneticisi

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.