Oğuz Kağan Destanı Özeti

Oğuz Kağan

Türk destanlarının en büyüğü olan Oğuz Kağan destanı Orta Asya’dan başlamaktadır. Orta Asya’dan, Anadolu’ya kadar takip eden bir Türk destanıdır. Oğuz boyunun ceddi olan Oğuz Han, bu destanın başkarakteridir. Oğuz Han ismindeki bu kahraman, doğduğunda herkes tarafından sevilmiş, çok tatlı bir çocuktu. Dudakları ateş renginde, kaşları ise yay şeklinde simsiyahtı. Bu destan öyledir ki güçlü Oğuz Han daha bebek iken anne sütünü bir defa içti bir daha içmedi diye söylenir.

Sütü bir kere içip bıraktıktan sonra yürümeye hatta konuşmaya başladığı söylenirdi. Efsanelerin bol olduğu bu destan hikâyesi, Oğuz Han’ın gösterdiği kahramanlıklarla doludur. Derler ki Oğuz Han kırk içerisinde tamamen büyüdü. Yağız bir delikanlı oldu. Öylesine güzeldi ki onu gören kızlar gözlerini alamazdı. Cesur ve genç olması kendi boyunu korumak için gösterdiği kahramanlıklarla takdir edilmekteydi. Atına atlayarak yalnız başına ava çıkar, avlanırdı.

Oğuz Han Kahramanlık Hikayesi

Oğuz Han’ın doğup büyüdüğü yerin yakınlarında kocaman ve korkunç büyük bir orman yer almaktaydı. Bu ormanda, dere ve ırmaklardan sular akar, farklı pek çok kuş öterdi. Bu ırmaklar ve dereler, kuş ötüşmeleri insanı tıpkı cennette hissettirirdi. Fakat bu güzel ormanın içerisinde yaşayan korkunç bir de canavar vardı. Bu canavar ormana gelenlere korku saçıyor onları uzaklaştırıyordu. İnsanlara saldırarak onları yerdi. Oğuz Han bu canavarı yenmek için ormana yol aldı.

Ormana gittikten sonra canavar ile karşı karşıya gelerek savaştı. Ve o canavarı alt ederek büyük kahramanlık gösterdi. Canavarı yendikten sonra orman bir anda kararmaya başladı. Gök gürüldeyerek şimşekler çakıyordu ormanın üzerinde. Bu sırada bir kız ansızın çıkıverdi Oğuz Han’ın karşısına. Ve birden kara bulutlar dağıldı ve orman eski haline döndü. Tekrar ırmaklar ve dereler akmaya kuşlar ötmeye başladı.

Bu duruma şaşıran Oğuz Han kızın yanına gitti. Güneş bile kızın üzerinde parlıyordu. Oğuz Han’ı gören bu kız ona gülümsedi. Gülümsediği an ortalık yeşermeye başladı. Kız güldüğü zaman ortalığa neşe ve huzur saçmaktaydı. Oğuz Han bu kızı alarak kendi diyarına götürdü. Ve kırk gün kırk gece eğlenceli düğünler yapıldı.