Milli Park Nedir?


Milli Park, 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu tarafından korunan tabiat parçalarıdır. Devlet koruması ile bu alanlarda, turizmi canlandırılmakta ve doğal ortamın zarar görmesi engellenmektedir. Milli parklar uygulaması ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde başlamıştır. 1872 yılında yürürlüğe giren uygulama ile Yellowstone, Milli Park unvanı almıştır. Türkiye’ye bakıldığında ise ilk milli park 1958 senesinde ilan edilmiştir. Buna göre, Yozgat Çamlığı Milli Parkı bu alanda yer alan ilk örnektir.

Orman Kanunu

Milli Parklar konusu Orman Kanunu’nda yer alan 25. Madde içerisinde de yer almaktadır. Burada kavrama ilişkin atıflarda bulunulmakta ve buna yönelik yasal zemin hazırlanmaktadır.  25. maddeye göre; Orman Genel Müdürlüğü lüzum gördüğü orman ve sahaları yönetme ve işletme hakkına sahiptir. Buna göre belirlenen sahalar farklı uygulamalar için kullanılabilmektedir. Orman sahaları; spor ve dinlenme ihtiyacını karşılamak ya da bilim ve fen işlerine tahsis edilebilmektedir. Bu işler için sahalar; milli park, tabiat parkı, tabiat anıtları, mesire alanları ve koruma sahaları olarak ayrılmaktadır.

Türkiye’de İlan Edilen Milli Parklar

Türkiye’de sayısı 40’ı aşan milli park yer almaktadır. Bu parkların alan toplamına bakıldığında ise Yellowstone Milli Parkı’na eşit olduğu anlaşılmaktadır. Buna göre Yozgat Çamlığı dışında Türkiye sınırlarında bulunan bazı milli parklar aşağıdaki gibidir.

  • Kuşcenneti Milli Parkı
  • Soğuksu Milli Parkı
  • Yedigöller Milli Parkı
  • Ilgaz Dağı Milli Parkı
  • Kazdağı Milli Parkı
  • Ağrı Dağı Milli Parkı

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Sezen Keskin

Sezen Keskin

Coğrafya öğretmeni. 30 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.