Mikroskopun Geçmişten Günümüze Gelişimi

Mikroskop

Mikroskop, gözle görülemeyen çok küçük cisimlerin, canlıların, maddelerin, hücrelerin birbirinden farklı boyutları olan merceklerin kullanımı ile görüntünün büyütülerek net bir şekilde incelenmesini sağlayan aletlerdir. Birçok çeşidi günümüzden kullanıma açık ve mevcuttur.

Mikroskopun Tarihi Gelişimi Nasıl Olmuştur?

Mikroskopun tarihte ilk olarak kullanılmaya başlandığı zaman 1300’lü yıllar olmuş. Ancak tamamen merceklerin keşfi ve mercekleri birleştirilmesi ile kullanılmaya başlandığı zaman aralığı 1600’lü yıllar olmuştur. Antony van Leeuwenhoek bu dönem de birden fazla mikroskop yapmayı başarmış. İlk olarak incelemiş olduğu cisim gölden almış olduğu bir damla su olmuştur. İnceleme sonuçlarında su damlasının içinde hareket eden cisimlerin olduğunu fark etmiştir. Günümüzde ismi net olarak bilinen bakterileri o dönemde görmüştür.

Antony van Leeuwenhoek daha farklı incelemelerinde mantar hücrelerin tespit etmiştir. İncelemeleri esnasında mantar hücrelerinin çeperlerini görmüş ve o çeperlerin oluşturduğu boşlukları gözlemlemiştir. Tabi o esnada o hücrenin bir mantar hücresi olduğu bilinmemektedir. Gözlemleri sonucu tespit ettiği boşluklara hücre ismini vermiştir.

Antony van Leeuwenhoek bu araştırmalarını 17. Yüzyılın orta dönemlerinde yapmış ve başarıya ulaşmıştır. Her keşif bir diğer keşfin yolunu çizmektedir. O dönemde merceklerin daha iyi bir seviye getirmek için çalışmalar başlatılmıştır. O dönem ve sonraki zamanlarda merceklerin gelişmesi ile günümüzde kullandığımız mikroskoplar ortaya çıktı. Günümüzde ise birbirinden farklı mercek türleri mevcuttur. Bu mercekler sayesinde hücrelerin çok küçük yapılarını inceleme fırsatını bulunuyor.