Mazot-Motorin hakkında genel bilgi

mazotMazot motorin motorlu araçlarda kullanılan bir çeşit yakıt türüdür. Hem mazot hem de motorin olarak adlandırılabilir. Ham olan petrolün damıtılması ile elde edilir. Motorin sadece dizel motorlara uygun bir yakıt türüdür.

Motorin ilk kez 1892 yılında keşfedilmiştir. Keşfedildiğinden günümüze kadar motorin her alanda kullanılmaya başlanmıştır. İçten yanmalı motorların da enerji ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaktadır. Termik verimleri ele alacak olursak motorin diğer yakıt türlerine göre daha verimli olarak bilinir.

Mazot Hakkında Diğer Genel Bilgiler

Mazotun keşfedilme amacı ise ham petrolün daha ucuz olarak üretilmesi amacı idi. Bundan dolayı keşfedilen mazot hala pek çok dizel motoru sahip araçlarda yakıt olarak kullanılmaktadır. Mazot yüksek sıkıştırma ile birlikte çalışmaktadır.

Bundan dolayı daha verimli olarak bilinir. Mazot yakıtının diğer yakıtlara göre çevreye daha zararlı olduğu da bilinmektedir. Bundan dolayı ünlü otomobil markaları ve bazı Avrupa ülkelerinde mazotlu araçların üretilmemesi kararı verilmiştir. Doğaya zarar veren bu yakıt motorlu araçlarda da bakım maliyetlerini arttırmaktadır.

Motorinin Mucidi

Rudolf Diesel tarafından ilk defa keşfedilen mazot yakıtına da kendi adını vermiştir. Dizel olarak da adlandırılan mazot pek çok araçlarda kullanılmaktadır. Ham petrolün 300 derece damıtılması ile elde edilen motorin büyük bir enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca soyadan da biyodizel ürünü üretilmektedir. Diğer yakıt türlerine göre ise rengi olan bu yakıt türü dizel içten yanmalı motorlarda kullanılır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.