Masaüstü bilgisayarın yapısı

masaüstü bilgisayarın yapısıTeknolojinin gelişmesi ile birlikte hemen hemen her evde alanda kullanılan bilgisayarların farklı çeşitleri bulunmaktadır. Masaüstü, dizüstü, tablet gibi çeşitleri bulunan bilgisayar; kamu kurumlarının yanı sıra özel şirketlerde ve evlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Masaüstü bilgisayarlar; monitör, kasa, klavye parçalarından oluşan ve kurulduğu yerde sabit kalan, taşınmaz bilgisayarlardır. Özellikle özel şirketlerde ve kamu kurumlarında çalışanlar için masaüstü bilgisayar çok kullanılmaktadır.

Bir kişisel bilgisayarın yapısı: 1. Monitör, 2. Anakart, 3. Merkezi işlem birimi (CPU), 4. Bellek (RAM), 5. Genişletme kartları, 6. Güç kaynağı, 7. Optik disk sürücü, 8. Sabit disk, 9. Klavye, 10. Fare.

Masaüstü Bilgisayarın Donanımı ve İşlevleri

Anakart; ekran kartı, ses kartı, işlemci, RAM gibi birimlerin üzerine takıldığı ve bu birimlerin birbirleri ile uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlayan parçadır. Bilgisayarın çalışma hızı, gücü, verimi anakart ve anakarta takılan birimlerin özelliklerine göre değişmektedir. Bu yüzden masaüstü bilgisayarlarının daha kaliteli olmasını isteyenler; toplama bilgisayar yöntemi ile masaüstü bilgisayar satın almaktadırlar.

RAM; bilgisayarın geçici belleğidir. Bilgisayar açıkken o anda yapılan işlemler ve programları bilgisayar hafızasına alan birim RAM’dir.

şlemci; bilgisayarın komuta merkezi, beyni olarak nitelendirilebilecek en önemli parçalarından biridir. Sabit sürücü diğer ismi ile hard disk; bilgisayarın uzun süreli hafıza mekanizmasını oluşturmaktadır. Kaydedilen verileri uzun süre depolayan hard disk; bilgisayar açılamayacak durumda olsa dahi bilgileri muhafaza etmektedir ve kayıtlı bilgilerin sabit diskten başka bir depolama birimine aktarılması mümkündür.

DVD sürücü; hem CD hem de DVD’deki bilgileri okuyan ve üzerine veri işleyen bilgisayar donanımıdır.  Ekran kartı; bilgisayarın yaptığı işlemleri insan gözünün algılayabileceği versiyona dönüştürerek monitöre yansıtan birimdir. Ses kartı; hoparlör vasıtası ile video ve müziklerdeki seslerin duyulmasını sağlamaktadır.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.